Gönderen Konu: ÖĞRETMENLER HALKININ ÖNDERİ OLMALI  (Okunma sayısı 1651 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SorkunDer Başkanı

• Administrator
  • *
  • Karma 2
    • SORKUNDER
ÖĞRETMENLER HALKININ ÖNDERİ OLMALI
« : Nisan 13, 2022, 16:13:28 »
1970-1979 yılları arasında Sorkun Kızılçalı İlkokulunda öğretmen olarak görev yaptım.
Bu yıllar içerisinde dört duvar arasında sıkışıp  kalmadık.
Ben Dereli,yım.
Dere köyü nüfus sayımı sonucu kasaba olma hakkına kavuştu.
Köylünün ekonomik gücü bazı hizmetleri yapmaya elverişli değildi.
Köyümüz Belediyelik olunca bazı bina ve tesisler devlet tarafından yapılmaya başlandı.
Sorkun  Kızılçalı mahallesinde göreve başladıktan sonra,Başta rahmetli Muhtar Hünkar abi olmak üzere köy halkıyla üç mahalle okul binalarında Belediyenin Sorkun köyüne neler kazandıracağı hakkında köyde görevli Öğretmen arkadaşlarla toplantılar düzenleyip  halkı bilgilendirdik.
Yapılan nüfus sayımında Belediyelik hakkı kazanıldı.
Kızılçalı ilkokulunun çocukları teneffüslerde su ihtiyaçlarını aygırdan gelen sudan karşılıyordu. Bu hem sağlıklı değil hemde can güvenliği açısından tehlikeliydi.
Rahmetli Muhtar Hünkar abi ,okul müdürü Osman Gülaçar ve ben Kızılçalı mahallesinde Çavuş dayı olarak tanınan amcanın yanına giderek su gözündeki suyun bir kısmının okul ve camilere alınmasını konuştuk.
Şu boruları Çavuş dayının bahçesinden gececekti.Agaclara zarar vermeden oradan boruları geçirmek için yardım istedik.
O da  izin verdi .İmece usulü  yapılan çalışmalar sonunda okula,camiye,yol kenarlarına bir kaç çeşme ile şu getirildi.
Çocuklar sağlıklı suya kavuşmuşlardı.
Öğretmen kendisini dört duvar arasına hapsetmemeli.Sosyal etkinliklere ,vatandaşa yararlı hizmetlerin yapılmasına ön ayak olmalı.
Sizlere bir iki anımı anlattım.Yazarken tekrar oraları yaşadım.
Sorkun Der olarak bu yörenin tanıtımını yaptığımız için sizlere teşekkür ediyorum.
Görevinizde başarılar diliyorum
Hayırlı,bereketli,sağlıklı bir ramazan geçirmenizi yüce Allah'tan niyaz ediyorum.
Abdurrahman Okay
Emekli Öğretmen