Gönderen Konu: HAY DİLİNİZİ EŞEK ARISI SOKSUN  (Okunma sayısı 638 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SorkunDer Başkanı

• Administrator
  • *
  • Karma 2
    • SORKUNDER
HAY DİLİNİZİ EŞEK ARISI SOKSUN
« : Mayıs 26, 2020, 12:10:19 »
HAY DİLİNİZİ EŞEK  ARISI SOKSUN

Büyüklerimiz   düzgün konuşamayanlar için kullanırdı bu deyimi . Bazen de yeni konuşmaya başlayan   düzgün konuşamayan çocukların   konuşmalarındaki sevimlilikleri üzerine söylerlerdi.
 Ama ben  bunların hiç biri için söylemiyorum.Güzel Türkçemizin   kasıtlı veya moda haline getirilerek  bozuk konuşulması üzerine  söylüyorum.Türkçesi  varken sanki    benim gibi Türkçe sevdalılarını delirtmek istercesine  yabancı  terimleri  kullananlar için söylüyorum.
Ne üzücüdür ki   bu salgın    hızla yayılmakta  dizi filmlerde oynayan  sözde  oyunculardan tutunda   televizyon sunucularına ,  sanatçı  olarak bilinen kişilere kadar  herkesimden bu modaya uyanlar  hızla çoğalmakta . Maalesef buna bir dur diyen de yok .İçim acıyarak seyretmekteyim. Bazen bu durum karşısında sinirlenmemek için  kanal değiştiriyorum.
 Beni çok rahatsız eden  bu  yanlışlıklardan birisi  gençler arasında bilhassa  genç kızlar arasında yaygınlaşan genizden Amerikan aksanıyla   konuşlan dil. Ne söylediğini anlamak için tekrar sormanız gerekiyor  çünkü harflerin bir çoğu konuşan şahıs  tarafından   ağızda kaybolup gidiyor. İşin garibi  bunların arasında öğretmenler bile var .
Bir diğeri de yukarıda belirttiğim gibi Türkçesi varken   sanki daha kültürlü daha bilgili  olduğunu göstermek çabasıyla  yabancı  terim ve kelimeleri  kullananlar . Oysa halkın gönlüne girmek için halktan olanı  halkın anladığını  kullanmanın gerekliliğinin farkında olunması  lazım.  Sözde sanatçı   hanımefendi  veya beyefendi    bir olay anlatıyor ya da   kendinden bahsediyor  ;  Arka plan   diyeceğine bekraund diyor. Hele şu  salgın hastalık çıkalı , halkın önünde halka önder olacak olan insanlara ne demeli  , yok  pandemi   yok  entube  al eline bir sözlük kardeşim anlamıyorsan bana ne der gibi . siz bunları  hastahanelerde  veya bilimsel toplantılarda kullanın   halkın karşısında değil.  Ne  diyeyim hay    dilinizi eşek arısı soksun .
Yazar: Celâl ÜNAL, Emekli Öğretmen
16.05.2020