Gönderen Konu: YENİ YIL  (Okunma sayısı 296 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SorkunDer Başkanı

  • Administrator
  • *
  • İleti: 484
  • Karma 2
  • Cinsiyet: Bay
    • SORKUNDER
YENİ YIL
« : Aralık 30, 2017, 14:25:20 »
YENİ YIL
İnsanlar yaşadığı sürece yeni yıllar hep var olacaktır. Yaşam bitip ölüme yenilinceye kadar.
Yılbaşı akşamları, çoğunlukla aile büyüklerinin yanında toplanır. Sanki bir yerli malı haftası etkinliği gibi yiyecekler içecekler hazırlanır hep birlikte yenilir içilirdi. Gecenin sonunda acılı arabaşı çorbası içilirdi. Alkollü içecekler içenlerde kendilerince içerlerdi. Bundan da kimse bir rahatsızlık duymazdı.
Bir Müslüman olarak; yılbaşını, İsa Peygamberin doğum günü (24 Aralık) diye kutlamazdık.
Tek kanallı siyah-beyaz televizyonlarımızın olduğu zamanlarda eğlence  ve müzik programları izlenir. Piyango çekilişleri takip edilir. Gelecek yıla dair ümitler tazelenirdi.
Hayatta olanlara bir yeni yıl daha nasip olacak. 2017 yılını bitirip 2018 yılına devredeceğiz. Her yeni yılda yaşlanıyoruz ama yaşadığımız içinde şanslıyız ve mutluyuz. Yaşama sevincimizin karşılığı olarak; yeni yıla başlarken geçen yılın bir vicdan muhasebesini yapalım. Yapabildiklerimizi ve yapamadıklarımızı bir gözden geçirelim. Buna göre yeni yılda ve gelecek yıllarda yaşamımızı ve ülkemizi iyileştirecek güzelleştirecek hangi eylem ve davranışları yapabiliriz; belirleyelim. Belirlediğimiz hedefleri de gerçekleştirme umut ve çabası içerisinde olalım.
Bu duygu ve düşüncelerle yeni yılın, kendimize, ailemize, en önemlisi yurdumuza ve dünyamıza sağlık, huzur, güven, hoşgörü, bol nimet ve barış getirmesine vesile olmasını diler; vatan ortak paydasında kendisini Türkiye Cumhuriyeti’nin eşit özgür bireyleri olarak hisseden tüm hemşehrilerimin ve yurttaşlarımın yeni yılını kutlarım.
http://sorkunder.com/yeni-yil.html
Hüseyin Çetin-SorkunDer Başkanı