Gönderen Konu: arakanlı müslümanları diri diri yakıyorlar  (Okunma sayısı 3243 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aliosman yılmaz

  • Administrator
  • *
  • İleti: 7.791
  • Karma 43
arakanlı müslümanları diri diri yakıyorlar
« : Temmuz 31, 2012, 22:34:03 »
http://www.aydin24.com/arakan-icin-harekete-gecelim-775yy.htm?interstitial=true


1948 yılından beri Budist Myanmar devletinin işgali altında bulunan Arakan’daki Müslümanlar, büyük baskı ve kısıtlamalar içerisinde yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Bölgede Müslümanların evlenmeleri, seyahat etmeleri ve okumaları yasak. Müslüman çocukların sadece ilkokula kadar okuyabilmelerine izin veriliyor. Müslümanların seyahat yasakları o kadar geniş ki başka bir kasabaya ailelerini ziyarete gitmek için bile izin almaları gerekiyor.

Arakan’da geçen gün 10 Müslüman gencin 200 kişilik Budist grubunun saldırısına uğrayarak bıçak ve kılıçlarla öldürülmesinin ardından çıkan olaylarda en az 200 Müslüman’ın hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Cuma namazı sonrasında Müslümanların düzenlediği protesto gösterilerine saldıran Budistler ile göstericiler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Çatışmalarda 2 Müslüman daha hayatını kaybederken, Budist çeteler Müslüman köylerine saldırdı. 20'den fazla Müslüman köyü ateşe verildi. Ateşe verilen köylerde 200'den fazla Müslüman’ın hayatını kaybettiği ifade ediliyor. Yaralı sayısının 500’ü geçtiği belirtiliyor.

Kadın, çocuk dinlemeden insanları köyleriyle birlikte diri diri yaktıkları söyleniyor. Dünyaya, dostluk ve barışın timsali olarak lanse edilen Budistler, Müslümanlar’a karşı resmen soykırım hareketine başladılar.

Net olarak tarihsel gelişimini ve ayrıntısını bilmesem de ne olduğunu anlamak için Birmanya uzmanı olmaya gerek yok. Pelte Kıvamında Milletler yazımda anlattığım gibi tepkisizleştirilmiş bir dünya olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.

Küçük de olsa vicdanı olan herkesin bu katliama dur demek için harekete geçmesi gerekir. Sessiz kalmayın.


21. Yüzyılda dünyanın gözleri önünde gerçekleşen bu hunhar saldırılara karşı gözlerin kör, kulakların sağır olması insanlık adına çok elem verici bir hadisedir. Medeni dünyanın(!) hiçbir ülkesinden yaşanan katliama karşı tepki gösterilmemesi, insanlığın, merhamet ve vicdan duygusunun iflas ettiğini gözler önüne sermiştir.
Hele ki mevzu bahis Müslüman olduğunda, dünyanın medeni ülkeleri üç maymunu oynamaktadır. Müslümanları insan olarak görmemek bu olsa gerektir. Uygar dünya; Bosna’da, Çeçenistan’da, Irak’ta, Afganistan’da, Filistin’de, Somali’de yaşanan drama nasıl sessiz kalmışsa, Myanmar’da yaşanan katliama karşı da aynı ilgisizliğini sürdürmektedir.
Türkiye başta olmak üzere tüm İslam ülkeleri Myanmar’da yaşanan bu katliamı en sert şekilde kınamalı ve bu konuya dünya kamuoyunun da ilgisini çekerek, bu ülke yöneticilerini sert şekilde uyarmalıdır.
Bangladeş’e sığınan Müslümanların yaşam koşullarının iyileştirilmesi için gerekenler yapılmalı ve Ramazan ayı vesilesiyle toplanacak yardımlar, Myanmar’lı Müslümanların yaralarını sarmak için kullanılmalıdır. Bu yaşanan zulme karşı İslam ülkelerinin birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesi insani ve İslami bir zorunluluktur.

Çevrimdışı muhsinakan

  • Orgeneral
  • *
  • İleti: 6.919
  • Karma 41
  • Cinsiyet: Bay
arakanlı müslümanları diri diri yakıyorlar
« Yanıtla #1 : Ağustos 02, 2012, 22:06:13 »
allah yardımcıları olsun