Gönderen Konu: ikinci yüz naklide yapıdı  (Okunma sayısı 3841 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kerimbartlı

  • Moderator
  • *
  • İleti: 5.232
  • Karma 17
  • Cinsiyet: Bay
ikinci yüz naklide yapıdı
« : Şubat 25, 2012, 19:16:39 »
Antalya'da gerçekleştirilen yüz naklinin ardından ikinci yüz nakli operasyonu Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde yapıldı. Yüz nakli yapılan 25 yaşındaki Cengiz Gül'ün İstanbul'da radyo-televizyon eğitimi aldığı bildirildi. Gül'ün 4-5 yaşlarındaki arkadaşıyla soba ile oynarken arkadaşının sobaya tiner atması sonucu soba parladığı ve çıkan yangında televizyon patlaması sonucu yüzünün yandığı öğrenildi.


OPERASYONUN AYRINTILARI

Çeşme'de 10 gün önce trafik kazası sonucu ağır yaralanan N.K.'nın (40) İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine ailesi tarafından bağışlanan organları, Ankara'dan İzmir'e giden Hacettepe Üniversitesi ekibi tarafından alınarak ambulans uçakla Ankara'ya getirildi. İki kol ve iki bacak nakli yapılan 27 yaşındaki Şevket Çandar'ın 1998 yılında doğalgaz hattı çeken mesai arkadaşına yardım ederken elektrik çarpması sonucu organlarını kaybettiği öğrenildi. Çandar'ın 1 yıl önce organ nakli başvurusunda bulunduğu belirtildi.

ÇOCUKLUKTAN BERİ BU ANI BEKLİYOR

Yüz nakli yapılan 25 yaşındaki Cengiz Gül'ün İstanbul'da radyo-televizyon eğitimi aldığı bildirildi. Gül'ün 4-5 yaşlarındaki arkadaşıyla soba ile oynarken arkadaşının sobaya tiner atması sonucu soba parladığı ve çıkan yangında televizyon patlaması sonucu yüzünün yandığı öğrenildi. Gül'ün 3 ay önce yüzünden bir ameliyat geçirdiği de bildirildi.

YARIN BASIN TOPLANTISI VAR

Hacettepe üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, operasyonun son derece başarılı geçtiğini söyledi. Tıp fakültesinde operasyonlara ilişkin yarın basın toplantısı düzenleneceğini belirten Tuncer, "Operasyonları gerçekleştiren arkadaşlarımla gurur duyuyorum, Sağlık Bakanlığına da böyle bir olanak tanığı için teşekkür ediyorum. Çok çağdaş bir sistem kurdu bakanlığımız. Türkiye'nin organ naklinde bu noktaya gelmesinde Sağlık Bakanlığının büyük katkıları var" dedi.

CENGİZ GÜL'ÜN ENİŞTESİ: AMELİYATA GİRERKEN ÇOK MUTLUYDU

Yüz nakli yapılan Cengiz Gül'ün eniştesi Mustafa Oral, nakille ilgili soruları yanıtladı. Operasyon imkanını duyunca mutlu olduklarını ifade eden Oral, "Kendisi öğrenci. Duyunca çok mutlu oldu, sevinçliydi. Radyo Televizyon Bölümü'nde okuyor. Yüz nakli olduktan sonra ekran önünde olmak istiyor. Ameliyata girerken çok mutluydu, sevinçliydi. Gayet huzurlu ve sevinçliydi. Yüzü, sosyal hayatını etkiliyordu. Arkadaşlarıyla beraber oturmak istemiyordu" dedi. Cengiz Gül'ün yüzü yanık olduğu için çekingen bir kişiliğe sahip olduğunu kaydeden Oral, "Kimsenin yanına gitmek istemiyordu" diye konuştu.

KAHRAMAN DONÖR DEFNEDİLDİ

Yüzü, kolları, bacakları, böbrekleri ile karaciğer ve korneaları bağışlanan 40 yaşındaki erkek donör N.K., Alaçatı'da toprağa verildi. İsmi ailesi tarafından açıklanmak istenmeyen donör için Alaçatı Pazaryeri Camisi'nde ikindi namazından sonra cenaze töreni düzenlendi. Törene, donörün eşi Meliha A, Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, çalışma arkadaşları ve akrabaları katıldı. Meliha A, kocası için çok iyi bir karar verdiklerini düşündüğünü söyledi. Karışık duygular içinde olduğunu ifade eden Meliha A, "Eşimin yüzünü başka bir insanın yüzünde göreceğimiz için çok mutluyuz. Mutluluk ve acıyı aynı anda yaşıyoruz. Eşimin yüzünü görebilmek için de yetkililere müracaat ettim" dedi.


Kaynak: http://www.samanyoluhaber.com/saglik/Ikinci-yuz-nakli-de-basariyla-yapildi/735579/#ixzz1nPqdiTKd