Gönderen Konu: Çocuklarda Okul Korkusu  (Okunma sayısı 2103 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TUNAHAN

 • Albay
 • *
 • İleti: 1.887
 • Karma 18
 • Cinsiyet: Bay
  • www.muammertunahan.com
Çocuklarda Okul Korkusu
« : Eylül 24, 2009, 14:42:40 »
Okul korkusu, çocuğun şiddetli bir endişeyle okula gitmeyi reddetmesi ve okula karşı isteksiz olması demektir.
Okul korkusu, çocuğun okula gitme zamanı gelince açık anksiyete ve panik durumlarının görülmesidir.
Okul Korkusunun Sebepleri
Okula yeni başlayan anasınıfı ve 1. sınıf çocukların okul korkusunun temelinde; yeni bir ortam, anneden ayrılma, içe kapanıklık, bağımlı kişilik, kalabalık korkusu gibi sebepler yatmaktadır.
Ergenlik döneminin başlangıcı olan 11–14 yaşlarındaki çocukların okul korkusunun temelinde de başarısızlık, olumsuz arkadaş ilişkileri, öğretmen tutumları, aile içi iletişim, şiddet, kavga gibi nedenler yatmaktadır.
Lise öğrencisinde görülen okul korkusunun temelinde ise psikolojik ve ruhsal sorunlar yatmaktadır.
Okula yeni başlayacak olan çocuklar, anne-babasıyla birlikte okul ihtiyaçlarını büyük bir heyecan içindede alıp okulun açılmasını sabırsızlıkla beklerler. Okulun açılacağı günün erken kalkıp erkenden okula giderler. Okula giden çocuk okulda tanımadığı çocuklar, anne babalar, öğretmenlerle karşılaşır.
Yeni bir ortamla karşılaşan çocuk hayalini kurduğu okulda ilgi ve sevgi bekler fakat okul ana baba günü olduğu için herkes kendi derdindedir. Hele 40 dakika sırada oturmak çocuk için geçmeyecek bir zaman olarak algılanır. Kendince umduğunu bulamayan çocuklar teneffüse çıkınca anne-babasına eve gitmek için anne babaları da okulda kalmak için ısrar ederler. O gün anneleriyle sınıfa girip çıkan çocuklar eve geldikleri zaman okula gitmeyeceğini söylerler. Çocuğun okula gitmesi için üzerine gidildikçe de açık anksiyete ve panik durumlar görülmesi çocukta okul korkusu başladığını gösterir.
Çocuğun Şikâyetleri
Okula gitme zamanı yaklaştıkça çocuğun baş ağrısı, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, mızmızcılık ve tedirginliği artacaktır. Okula gitmesi için çocuk zorlandıkça, kaygıları artacağı gibi huysuzlanması, bağırması ve ağlaması da artacaktır.
Ailesi tarafından yapılan korkutmalar, dayaklar, alttan almalar ve yalvarıp yakarmalar fayda sağlamayacaktır. Bu durumu gören aileler çocukların sıkıntılarının fizyolojik bir rahatsızlık olarak algıladıkları için çocuğun okula gitmemesine izin verilir. Okula gitmeyeceğini anlayan çocuğun bütün ağrıları birden geçer ve hiçbir şey olmamış gibi günlük hayatına devam eder.
Neler Yapılmalı
Çocuğun evde kalış süresi uzadıkça okula dönüşte o oranda güçleşeceği için çocuğa; okula gitme konusunda ödün verilmemeli.
Nasıl ki dişi ağrıyan kişinin dişçiye gitmekten başka çaresi olmadığı gibi, çocuğunda okula gitmekten başka çaresinin de olmadığı anlatılmalı.
Çocuğun şikâyetleri ne kadar çok olursa olsun, çocuğu okula götürmek çözümün yarısıdır.
Çocuğun ilk günlerdeki şikâyetleri anne-babasının okula gitme konusundaki kararlı ve tutarlı tutumu karşısında zamanla azalacaktır.
Çocuk sınıfa girmek istemese de çocuğu eve götürmek yerine okulun bahçesinde kalması sağlanmalı.
Çocuğun okul korkusu, ayıplanmadan, eleştirilmeden ve başka çocuklarla kıyaslanmadan saygı duyulmalı.
Çocuğun okul korkusunun temelinde ailevi bir sebep varsa çocukla olumlu bir iletişim kurularak birlikte değerlendirilmeli.
Çocuğun okul korkusunun temelinde okulla ilgili bir problemi varsa öğretmeni ve okul idaresi ile işbirliği içinde olunmalı.
Bütün bunlara rağmen hala çocuğun okul korkusu devam ediyorsa okullardaki Rehber Öğretmenlerden (Psikolojik Danışman) yardım alınmalı.
Sonuç olarak okul korkusu olan çocuğa bağırıp çağırmadan, yalvarıp yakarmadan okula gitmekten başka çaresi olmadığını anlatmanız ve davranışlarınızla da kararlı ve tutarlı bir şekilde göstermeniz yeterli olacaktır.

Mehmet Emin Karabacak
Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uzmanı

m.emin.karabacak@hotmail.com
Not: Bu makale www.bozkirpostasi.com.tr gazetesinden alınmıştır.

www.muammertunahan.com
         Eğitime Dair Her Şey!..

Çevrimdışı kerimbartlı

 • Moderator
 • *
 • İleti: 5.232
 • Karma 17
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Çocuklarda Okul Korkusu
« Yanıtla #1 : Eylül 24, 2009, 23:03:56 »
bilgiler için teşekürler hocam

Çevrimdışı hüseyinçimen

 • Albay
 • *
 • İleti: 1.391
 • Karma 14
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Çocuklarda Okul Korkusu
« Yanıtla #2 : Eylül 24, 2009, 23:44:54 »
teşekkürler hocam