Gönderen Konu: Pardus tan mükellefe kolaylık  (Okunma sayısı 1733 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı efresyab

  • Albay
  • *
  • İleti: 1.289
  • Karma 18
  • Cinsiyet: Bay
    • Efresyab
Pardus tan mükellefe kolaylık
« : Mart 03, 2008, 12:40:03 »
TÜBİTAK tarafından geliştirilen yerli işletim sistemi Pardus, sağladığı kolaylıklara her geçen gün bir yenisini ekliyor.   
 
Sistem, şimdi de internet üzerinden elektronik beyanname düzenleyenlerin işlerini kolaylaştıracak. Gelir Vergisi'nin yüzde 85'i, Kurumlar Vergisi'nin ise yüzde 99'u e-beyanname şeklinde veriliyor.

Pardus kullanıcıları için İnternet Vergi Dairesi'nde oluşturulan 'PiSi Deposu', e-beyanname düzenleme işleminin, hızlı ve kolayca yapılabilmesini sağlıyor. Yerli işletim sistemini kullanan mükellefler programın en güncel sürümünü otomatik olarak sistemlerine kolayca yükleme imkânına kavuşuyor. Bunun için özel bir 'PiSi Deposu' oluşturuldu. Bu depoyu sistemlerine ekleyen Pardus kullanıcıları, her seferinde İnternet Vergi Dairesi web adresine girip BDP yazılımının yeni bir sürümü çıkıp çıkmadığını araştırmak zorunda kalmıyor. Pardus kullanıcılarının hizmetten yararlanmaları için menüden 'paket yönetici'sini çalıştırarak 'ayarlar' bölümünden yeni depo olarak ilgili adresi girmeleri gerekiyor. Bunu bir kere yaptıktan sonra, artık Pardus işletim sistemi üzerinde daha önceden kurdukları 'Beyanname Düzenleme Programı' ikonunu tıklamaları yeterli. Program otomatik olarak ilgili web sayfasındaki PiSi Deposu'na erişip, güncellemeler var ise bunları indirip kendisini otomatik güncelliyor.

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Uygulama ve Veri Yönetimi Dairesi Başkanlığı mühendislerinden Bedri Keskin, e-beyanname düzenleme ve yardım uygulamalarının başlangıçta Windows işletim sistemi için geliştirildiğini söyledi. Keskin'in verdiği bilgiye göre, mükelleflerden gelen talepler üzerine genel Linux dağıtımlarına (Ubuntu, Suse, ...) kurulabilen tar.gz'ler oluşturuldu. İlk önceleri Pardus kullanıcıları da bu tar.gz'ler ile kuruyorlardı. Fakat bu kurulum komut satırından sıkıştırılmış dosyayı açmak, doğru klasöre kopyalamak, dosyaların okuma/yazma izinlerini ayarlamak gibi ileri seviye bilgi gerektiriyor, zahmetli oluyordu. Daha sonra Pardus işletim sistemine özel PiSi (Packages Installed Successfully as Intended) paketleri hazırlanarak web sitesine konuldu. PiSi paketlerinin 10 Ekim 2007'de yayınlandığını dile getiren Keskin, paketin bu tarihten itibaren 5 bin 710 kez indirildiğini aktardı. Deponun 11 Ocak 2008'de faaliyete geçirildiğini dile getiren Keskin, sistemlerine depoyu ekleyen Pardus kullanıcıları sayısının da her geçen gün arttığını kaydetti.

60'tan fazla dilde kullanılabiliyor

Pardus tek bir CD üzerinde geliyor, ortalama 25-30 dakikada bilgisayara kurulabiliyor. Telifli işletim sistemlerinde ayrıca para ödenen ofis yazılımları, internet tarayıcısı, çoklu ortam, oyun ve grafik uygulamaları Pardus 2007 içinde ücretsiz bulunuyor. Pardus'ta CD/DVD yazıcı, gelişmiş grafik/resim düzenleme aracı, görüntü/ses oynatıcıları ve çok sayıda oyun kurulu geliyor. Pardus, TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) tarafından 2003'ten bu yana geliştiriliyor. Küresel Linux camiasıyla birlikte üretilen işletim sistemi Pardus'un kaynak kodları isteğe ve ihtiyaca göre özgürce değiştirilip yeni amaçlara hizmet edecek şekilde uyarlanabiliyor. Pardus'u diğer işletim sistemlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri, Zemberek yazılımı ile gelen Türkçe yazım denetimi desteği. Ofis uygulamaları yanında masaüstünde yer alan hemen her uygulamada (internette gezinirken, e-posta yazarken, anında mesaj) Türkçe düzeltmesi yapılabiliyor. Pardus, Türkçeye ek olarak İngilizce, Almanca, Hollandaca ve İspanyolca kurulabiliyor ve 60'ın üzerinde dili sorunsuz kullanabiliyor.