Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Haberler / ÇANAKKALE ZAFERİNİN HATIRLATTIKLARI - 103.YILI KUTLU OLSUN
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Mart 17, 2018, 12:57:49 »
"3 KASIM 1914 – 18 MART 1915 tarihleri arasında Çanakkale Boğazı'nda cereyan eden bir seri deniz savaşlarıyla GELİBOLU yarımadasında 25 NİSAN 1915-8/9 OCAK 1916 tarihleri arasında yapılan kara savaşları Türk tarihinin en şerefli sayfalarını dolduran birer zafer destanıdır." olmuştur.
Bu tarihi nedenlerle 18 MART’ı anlatırken:
– Tarih bilen Yb. Mustafa Kemal,
– Çarlığın yıkılışını hazırlayan Alb. Mustafa Kemal,
– Tarih yapan Mustafa Kemal,
– Tarih yazan Mareşal Mustafa Kemal,
– Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Atatürk’ten söz etmezsek, genel tarih içerisinde 18 MART ve Çanakkale Zaferlerinin; Bir ulusun, sadece  kahramanlık hikayesinden öte hiç bir önemi kalmayacaktır.

Atatürk Kültür MerkeziTürk Dil Kurumu
Türk Tarih Kurumu18 Mart Çanakkale Zaferinin Tarihteki ve Ulusal Yaşantımızdaki Yeri
E. Tümg. TURHAN OLCAYTU
2
Haberler / TOPLU ULAŞIMDAN YARARLANMAK İSTİYORUZ
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Mart 16, 2018, 22:01:15 »
Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına
Konya

12.11.2012 Tarih ve 6360 sayılı Büyükşehir yasası gereği; Çağlayan, Dereköy, Sorkun ve Karacahisar da Bozkır ilçe belediyesinin belde mahalleleri olmuştur.
Yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana beş yıl geçmesine rağmen; yöre halkı, tarifeli toplu ulaşımdan yararlanamamaktadır.
Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Dairesi Otobüs işletme Müdürlüğünce, adı geçen mahallelerden geçen bir güzergah belirleyerek seyrüsefer tarifelerinin tahsis edilmesini;
Arz ve talep ederiz.

                                                                       Hüsyin Çetin   
                                                            Sorkun Kasabası Kalkınma Ve Dayanışma Derneği Başkanı


http://sorkunder.com/toplu-ulasimdan-yararlanmak-istiyoruz.html
3
Haberler / EMEKLİ ÖĞRETMEN MEHMET GÖKSU CEVİZ FİDANI DAĞITILDI
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Şubat 08, 2018, 21:26:43 »

Köyümüzün emekli öğretmenlerinden Merhum Mehmet GÖKSU anısına eşi ve çocukları, Sorkun Kasabası Kalkınma Ve Dayanışma Derneği/SorkunDer’ e fernor soğuğa dayanıklı otuz adet ceviz fidanı bağışlamıştır. Bağışlanan fidanlar köylülere dağıtılmak üzere Yönetim Kurulu Üyemiz Mehmet Akgül tarafından
07 Şubat 2018 günü Sorkun
Muhtarı Veli Akgül’e teslim edilmiştir.
Doğa tutkunu Mehmet Göksu anısına yapılan bu anlamlı bağışı yapan yakınlarına; SorkunDer Yönetim Kurulu olarak teşekkür eder şükranlarımızı sunarız.
Muhtar Veli Akgül’de Merhum Mehmet GÖKSU anısına dikilmek üzere aynı gün ceviz fidanlarını köylülere dağıtmıştır. Muhtarımıza ve köylülerimize, ilgilerinden dolayı teşekkür ederiz.
Yapılan bağışın Allah katında kabul görmesi dileğiyle merhumun yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileriz.
Değerli öğretmenimiz Mehmet Göksu’nun ruhu şad olsun.

Hazırlayan: Mehmet Akgül
SorkunDer Yönetim Kurulu Üyesi

http://sorkunder.com/merhum-emekli-ogtetmen-mehmet-goksu-anisina-ceviz-fidani-dagitildi.html
4
Şiirler / YURTTAŞ ANA
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Ocak 31, 2018, 08:41:35 »
ESKİDE KADIN
Horozlar ötmeden sığalı eli
İşine gücüne bakardı kadın
Ocağı derleyip ayırıp külü
Közleri üfleyip yakardı kadın

Çorbayı ateşe evvela vurur
O kaynarken diğer işlere yürür
Çocuğu emzirip üstünü bürür
Sevgisi içine akardı kadın

Süpürüp avluyu etrafı yolu
İneği eşeği sığırı mali
Kopeğin önüne konulan yalı
Gün doğmadan önce dökerdi kadın

Orağı vururdu çocuk belinde
İşlerdi otları seher yelinde
Eşeğin ardında yayla yolunda
Ceylanla yarışır sekerdi kadın

Bahçeyi o kazar hamaldı işte
Koşturur durmadan çalışır başta
Fark etmez olsa da altmışlı yaşta
Kazmayı o sallar sökerdi kadın

Bozkırî anlattı yüzde birini
O serer herkesin yatma yerini
Yaşardı hayatın hayli zorunu
Canından vaz geçer bıkardı kadın
Adnan SİVRİ/BOZKIRÎ 27.01.2017
foto: gezgin yörükler den alıntıdır
http://sorkunder.com/siir-kosesi
5
Haberler / SORKUN'DA KÜLTÜR MANTARI ÜRETİMİ BAŞLADI
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Ocak 29, 2018, 11:34:54 »
Sorkun/Kızılçal'da mantar üretimini gerçekleştiren Adnan Kartal/Seyit Ali' KARTAL'ı köylülerimize/Sorkun'a örnek bir "kültür mantarı tesisi" kurdukları için tebrik ederiz.
Hayırlı bol kazançları olsun.
SorkunDer Yönetim Kurulu

http://sorkunder.com/sorkunda-kultur-mantari-uretimi-basladi.html
6
Haberler / BOZKIR'IN DOMUZ SORUNU
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Ocak 24, 2018, 20:56:21 »
BOZKIR’ IN DOMUZ SORUN                                                                     
 Bozkır’ın sorunları bilindiği gibi çoktur. Tümünü birden anlatmaya çalışmak yanlış olur. Genel olarak ele almak yerine önem sırasına göre ele alıp, çözüm yollarını değerlendirmek yerinde olur diye düşündüm. Bu amaçla başlıktaki sorunu yazmayı uygun buldum. Bozkır ve çevresinde görüp, izleyip, dinlediğim bir soruna değinip bazı önerilerde bulunacağım.
  Yaz aylarında kendi köyüm (mahallem) Küçükhisarlık, Hisarlık, Yelbeyi, Taşbaşı, Tepelice, Dereiçi (Gederet), Söğüt, Üçpınar, Işıklar, Yazdamı, Ulupınar mahallerine uğradım. İnsaları-mızla sohbet ettim. Dağları, bahçeleri , ormanları gezdim.Bozkır merkezde ‘’cuma pazarı’’ günleri eski dostlarla sohbet ettim. Sorunlardan söz edip konuştuk.
  Gözlemlerimde, sohbetlerimde, yakınmalarda ortak sorunlar ortaya çıktı. En önemli sorun olarak karşımıza ‘’Domuz’’ çıktı. Neden ekip biçmiyorsunuz sorusuna ‘’domuzla başa çıkamı- yoruz’’ oldu.
  Domuz hakkında bilgilerimi, araştırmalarımı, incelemelerimi birleştirince aşağıdaki ayrıntı-lar ortaya çıktı.
  Domuz: Çift tırnaklı 20-30 yıl yaşayabilen bir hayvandır. İyi bir bitki örtüsüne sahip her türlü ortam ve iklimde yaşayabiliyor. Yapraklı ormanlık alanları seviyorlar. Su kenarları, sık çalılıklarla kaplı meralıklarda yaşıyorlar. Sürüler halinde geceleri dolaşıp, gündüzleri gölgeliklerde yatıyorlar. Sık sık yer değiştirip, bir gecede 5-20 km. çevreyi dolaşabiliyorlar.115 günlük bir gebelikten sonra 4-12 yavru doğurabiliyorlar. Yavruladıkları ve anaçlar kısa sürede gebe kalıp yavrulayabiliyorlar. Hem ot obur, hem et oburdurlar. Meyve-sebze, sürüngenler, solucanlar, böcekler kısaca ne bulurlarsa yiyorlar. Bölgemiz domuzların yaşaması ve beslenmesi için gerekli şartlara çok uygun duruma gelmiş. Bu yüzden de domuzlar bölgemizde aşırı çoğalmışlar.
 Yaşama ortamları ve beslendiği yiyecekler belirtildiği gibi olunca, domuz sayısı artmış. Bölgede tarımın da yapılması mümkün olmamış. Tarım yapılamayıp, bir şeyler üretilemeyince bölge insanı sıkıntıya düşmüş görünüyor.
  Belirtilen bu büyük sorun çözülemez değildir. Ortak hareket edilip mücadele edilirse kısa sürede insanları sıkıntıya sokan bu sorun halledilir kanaatindeyim. Aşağıda belirteceğim önerilerin hayata geçirilip, başarı elde edilmesi zor olmasa gerek.
  Yaban domuzlarının en büyük yok edicisi, düşmanı insandır. Bölgede nüfus düşmüş, yaşayan insan sayısı nerede ise yok denecek kadardır. Nüfus azalınca tarım, hayvancılık vb. yapan da azalmış. Bölgede bitki örtüsü gözle görülür şekilde sıklaşmış. Bu hayvanların düşmanları olan tilkiler ve kurtlar (Domuzların yavrularını çalıp yerler) yok olunca,  ortam  tam domuzların yaşayacağı yerler olmuş. Bölge tamamen onlara kalmış.
  İlgili bakanlıklar bölgeye, yaban domuzları ile mücadele amacıyla kurt salmış. Salınan bu kurtlar domuzları avlayacağına daha kolay av olarak; koyun, keçi, eşek, at, inek, öküz gibi evcil hayvanlara saldırmaya başlamışlar. Saldırmakla kalmayıp hayvanları öldürmüş, parça-lamışlar. İnsanlar bu yönden de mağdur olmuşlar.
  Bozkır bölgesi, bu hayvanlardan arındırılmadıkça tarım yapılamayacak duruma gelmiş. Ekip  dikebilenler tarlasını, bahçesini, bağını, bostanını tel örgü ile çevirmek zorunda kalmış. Tel örgü ile ne kadar arazi çevrilebilip, ne kadar tarım yapılabilir?.. Başkaları tarafından çözüm  bulunmadığına göre iş başa düşmektedir. Mahalle (köy) muhtarları, belediye başkanı, ilçe yöneticileri, sivil toplum örgütleri (dernekler), meslek odaları (öncelikle ziraat odası), avcılar ve atıcılar derneği , ilçe  tarım müdürlüğü vb. toplanıp çözüm yolları araştırmalı ve bulmalıdırlar. Asli görevlerinden en önemlisi de bu olsa gerek.
  Bence;  mücadele yolları ve yöntemleri şunlar olabilir :
1-Bölgesel av  festivali düzenleme: Belirtilen tüzel ve kamu kuruluşları iş birliği yaparak , ilgili bakanlıktan izin alınabilir. Adı belirtilen festival ; ülke geneli ve uluslar arası olabilir. İnternet ve av organizasyon acentaları ile  işbirliği yapılarak gerekli duyurular yapılabilir. Katılımcılar-dan belirlenen belli bir ücret bile alınabilir. ‘’Dağın taşı ile dağın kuşu avlanmış olur.’’ Devlet eliyle bu tür av festivalleri yapılmaktadır. Çeşitli kolaylıklar sağlanmaktadır. Ayrıca avlanan yaban domuzları ilgili  domuz mezbahaneleri ile temasa geçilerek satılıp değerlendirilebilir. (Manavgat’ta bir domuz üretme çiftliği ve   mezbahane var.Orada çalışan bir hemşehrimiz  4 sene önce kilosunun kaçak olarak yerinden 8 liraya aldıklarını sölemişti. Eti kaliteli olduğundan tercih ediliyormuş.)  Düzenlenen festival geleneksel hale getirilebilir.
2-Bozkır ve bölge tatil yöresi haline gelmiş. Bölgede yaşayan nüfus azalmış. Ekilmeyip, tarım yapılmayan arazi çoğalmış. Bölge hayvancılığa elverişli hale gelmiş. Hayvancılık teşvik edilip, gerekli destek verilirse dağlar hayvanlarla dolar. Dağların  dolması domuzların yaşam alanlarını daraltır. Üreyip çoğalmaları zorlaşır.
  Böylece hem insanlara gelir kapısı açılmış olur, hem de domuz sorunu çözülmüş, halledilmiş olur.                             
                     
                                                                             25.1.2018
                           Mithat ARI  Küçükhisarlık  Mahallesi  (Köyü)

http://sorkunder.com/bozkirin-domuz-sorunu.html
7
Haberler / Gönül Doslarımıza Selam Olsun,
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Ocak 14, 2018, 14:27:29 »
Değerli Hemşehrilerim,
Derneğimizi maddeten katkı veren zengin iş adamlarımız yok.
Ama, SorkunDer’imizi destekleyen gönlü zengin insanlarımız var.
Sorkun’na ve Sorkunluya Salih hizmet vermemiz için de onlar bize yetiyor.
Sorkunlu tüm gönül dostlarımıza selam olsun.
En büyük servet:Sağlık ve mutluluktur.
Gülümseme yüzünüzden eksik olmasın.
Hüseyin Çetin/ Sorkun Kasabası Kalkınma Ve Dayanışma Derneği/SorkunDer Başkanı

http://sorkunder.com/gonul-dostlarimiza-selam-olsun.html
8
Haberler / ÇİFTÇİ ÇALIŞMA TOPLANTISININ 2. SORKUN'DA YAPILDI
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Ocak 10, 2018, 06:14:00 »
ÇİFTÇİ ÇALIŞMA TOPLANTISI YAPILDI
Derneğimizin organize ettiği Bozkır İlçe Tarım Müdürlüğü ile SorkunDer ve Sorkun Muhtarlığının çalışma toplantısı: Bozkır Sorkun Mahallesinde Tuzla Mevkiinde köy kahvehanesinde saat:13.30-16.30 saatleri arasında köylülerin kadın/erkek yoğun katılımı ile gerçekleştirildi.
Toplantıda Sorkun Kasabası Kalınma ve Yardımlaşma Derneği/ SorkunDer’i: YönetimKurulu Başkanı Hüseyin Çetin’in başkanlığında yönetim kurulu üyeleri Mehmet Başaran/Başkan Yardımcısı, Mustafa Sarıkaya/Sayman, Mehmet Akgül/Sekreter ve Necati Gevenli/Üye - Bozkır İlçe Tarım Müdürlüğü’nü: Salih Öncü/ İlçe Tarım Müdürü, Halil Durmuş/Veteriner Hekim ve Seda Yaman/Ziraat Mühendisi – Sorkun Muhtarlığını: Veli Akgül/Muhtar olarak temsil ettiler.
   Toplantı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucuları başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları ile Sorkunlu geçmişlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.
Arkasında hep birlikte İstiklal Marşı okundu.
   Toplantıyı yöneten SorkunDer Başkanı Hüseyin Çetin, toplantıya katılanları selamladı. Tam kadro katılan Bozkır İlçe Tarım Müdürlüğü heyetine, SorkunDer yönetim kurulu heyetine ve Sorkun Muhtarı Veli Akgül’e ayrı ayrı teşekkür etti. Çalışma Toplantısına büyük ilgi gösteren mahalle sakinlerine katılımlarından dolayı teşekkür edip memnuniyetini ifade etti.
   Toplantı gündemi, köylülerin katılımı ile irdelenecek konu başlıkları katılımcı taraflarca aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

1-Damla Suyu,2-Ekilecek Ürünler,3-Hayvancılık,4-Arıcılık,5-Tahincilik,6-Kütüphane

Gündemin en ilgi çeken maddesi ‘’damla suyu projesi’’ oldu. Damla suyu projesi hakkında genel bir değerlendirme yapan SorkunDer Başkanı Hüseyin Çetin: Sorkun Köyünün böyle bir projeye gereksinmesi var mı, köylü bu uygulamaya hazırlandı mı ? Köylünün büyük çoğunluğu  ne gereksinme duyuyorlardı ne de proje tasarımcıları köylüyü bu konuda bilgilendirilmemiş.
   Sorkun köylüleri bahçelerini tarlalarını bir çok kaynağı olan dere ve dereciklerin suyu ile salma sulama; şimdilerle küresel ısınmadan dolayı su kaynakları kurumaya başlayınca ‘’vahşi sulama’’ diye tanımladıkları şekilde sulamakta idiler. Köylüler, bahçelerini suladıkları doğal açık arklar bahar geldiğinde her sene imece usulü temizlenirdi. Bu temizleme işi zamanla yapılmaya yapılmaya dolduğundan uzaktaki tarlalara su gitmemeye başlamış. Çarşamba/Ulu Çayın kaynağını  oluşturan bir çok dereler/derecikler  verimli kullanılmadığı için Köylülerin bir kısmı sulu köyde susuzluk çekmeye başlamış. Zamanın yerel yöneticileri, arkları açtıramamış veya yenilemeye gidip beton kanallara çevirememiş. Bu nedenle bahçe/tarla komşuları kavga eder hale gelmişler. Kaynaktan uzaktakilerde yerlerini ekemez hale gelmişler. Beton kanalları yaptıramayan yerel yönetici Ankara’nın yolunu tutar büyüklerinin yanına varır. Beldesine yatırım yapılmadığından yakınır. Büyükler lafın altında mı kalır. Sen, proje getirdin de biz mi çıkartmadık; der. Yerel yönetici bu yanıt karşısında yutkunur/mutkunur tabi efendim der; oradan ayrılır.
   Yerel yönetici proje aramaya koyulur. Mevlana Kalkınma Ajansı/Mevka’ya gider. Proje desteği ister. Onlarda damla suyu projesini öneriler. Bizim yerel yönetici de bizim beldenin her tarafı su, damla suyu projesini ne yapacağım dememiş; hiç yoktan iyidir misali Ankara’dan onaydan geçirtmiş.
Projenin uygulamasında kaynak ölçüsünde bazı hatalar olmuş. Bir kısım bağlantı tesisleri suların birleştiği çatallara değil de kuruyan pınarlara yapılmış. Hazır pınara yakın bahçe sahiplerini de mağdur etmiş.
   Proje, yarım yamalak altı yıldır sahipsiz bir şekilde salma su amaçlı kullanılmaktadır. Köylü bu kadar çok suyu olan bir köyde ‘’sulama birliği’’ kurmaya pek sıcak bakmamaktadır. Köylü bizim yapacağımız bir iş değil bu; diyor. Köylünün çoğunluğu, bir kamu kuruluşunun ‘’KOSKİ’’ nin sahiplenmesini istiyor.
   

İlçe Tarım Müdürü Salih Öncü, damla suyu projesinde kaynak bağlantısında değişikliğe gidip devamlı su akar şekle getirmek için çalışma yapacaklarını belirtti. Muhtar Veli Akgül’de damla suyu projesine baypas yapılacak kaynak su yerini tespit ettiklerini belirtti.
   Ziraat Mühendisi Seda Yaman, damla suyunun önemini belirtti. Damla sulama ile sulanan ürünlerde verimin ve kalitenin yükseleceğini, salma/vahşi sulamanın ise toprakta erozyona sebebiyet vereceğini belirtti. Sorkunda köylünün gelirini artırabilecek patates ve fasulyenin dışında çilek, sarımsak gibi ürünlerin ekilebileceğini belirtti. Çilek üreticiliğine gruplar halinde en az beş kişilik gruplara %80 hibe, mantar üreticilerine de %70 hibe desteği verileceğini belirtti. Astım ve mantar hastalıklarına neden olan kavak ağaçlarının da vadinin içerisinden temizlenmesi gerektiğini ifade etti.
   Veteriner Hekim Halil Durmuş, Sorkun’un, büyük baş hayvan yetiştiriciliğine arazi bakımından uygun olmadığını; samanı bile dışarıdan alan bir besici maliyet açısından bu işin üstesinden gelemez; dedi. Bu yöreye uygun sürekli her zaman paraya dönüştürülebilecek küçükbaş/koyunculuğun yapılmasının daha uygun olacağını belirtti. ORKÖY/Orman ve Köy İlişkileri (ORKÖY) Genel Müdürlüğü, ahır yapmak isteyenlere % 50 varan destek verdiklerini.Ahır yapmak isteyenlerin ilgili kuruma başvurabilirler; dedi.
   Arıcılığın son zamanlarda yöremizde çok geliştiğini belirtti. Verimin de artırılması için çalışmalar yapıldığını belirtti. Bu kapsamda 35.000.TL.lik bir paketlerinin olduğunu belirtti.Paketin içeriği başvuru yapanlara ayrıntılı bir şekilde anlatılacak. 24.000.- TL.si hibe 11.000.TL.si başvuru esnasında ödenecek şekilde seksen arısız kovan verilecek. Başvuruların, 19 Ocak 2018 başlayacağını belirtti.
   Tahincilik konusunda Sorkun tahinin özelliklerini, Mehmet Çavuş Tahinlerinin sahibi Yavuz Ertekin etraflıca anlattı. Sorkun tahininin belirgin özelliklerini şu şekilde sıraladı: Su değirmeninde öğütülmesi, yerli Manavgat susamı kullanılması, ıslatılması ve dinlendirilmesi, taş fırında geyik ardıcı odunu ateşinde kavrulması; diye özetledi.
İlçe Tarım Müdür Salih Öncü’ye,  Göktepe Tahinlerinin Sahibi Mehmet Ali Göktepe/Ercan Göktepe, sorkun tahinine ‘’coğrafi ürün etiketi’’ alabilir miyiz diye bir soru sordu. Yanıt olarak Sorkun’da susam üreticiliği yapılmadığı için söz konusu etiketi alamazsınız; dedi.
   İlçe Tarım Müdürü Salih Öncü Sorkunlu tahin imalatçılarına, markalaşmanın şartlarını anlattı. Verdiğiniz sözlere uymak koşulu ile tahinlerinizin ‘‘Sorkun Tahini’’ olarak markalanmasını ister misiniz; diye sordu. Toplantıya katılan Göktepe Tahinlerinin ve Mehmet Çavuş Tahinlerinin temsilcileri bu hususları ileriki zamanlarda durum değerlendirmesini yaptıktan sonra bir açıklama yapabileceklerini ifade ettiler.
   Son görüşme maddemiz Kütüphane kurulmasına geçildi. Veteriner Hekim Halil Durmuş kendilerinin belirlediği konularda kitap desteği verebileceklerini belirtti. SorkunDer Başkanı Hüseyin Çetin’de her konuda olmak üzere kitap desteği yapabileceklerini ifade etti. Muhtar Veli Akgül’de eski belediye binasında uygun yerin oğlunu belirtti. Önümüzdeki aylarda kütüphane için gerekli çalışmalara başlayabiliriz; dedi.
   Sorkun Kasabası Kalkınma Ve Dayanışma Derneği-Sorkun Belediyesi- İlçe Tarım Müdürlüğü ile ilkini 14/02/2011Tarihinde yapılan ‘’Çiftçi Toplantısı’’nın devamı olan ‘’Çalışma Toplantısı’’ 03/01/2018 Tarihinde Saat: 13.30-16.30 arasında Sorkunda başarıyla gerçekleştirildi.
   Toplantıyı Yöneten SorkunDer Başkanı Hüseyin Çetin, Çalışma Toplantımızın yapılmasına vesile olan başta Bozkır İlçe Kaymakamımız Emre Öztürk’e, İlçe Tarım Müdürü Salih Öncü’ye, Veteriner Hekim Halil Durmuş’a, Ziraat Mühendisi Seda Yaman’a, SorkunDer Yönetim Kurulu üyeleri, Hüseyin Çetin’e, Mehmet Başaran’a, Mustafa Sarıkaya’ya, Mehmet Akgül’e, Necati Gevenli’ye Sorkun Muhtarı Veli Akgül’e ayrı ayrı teşekkür etti. Ve de en önemlisi toplantıya yoğun ilgi gösteren kadın/erkek tüm sorkunlulara teşekkür etti.
http://sorkunder.com/calisma-toplantisi-yapildi.html

Hazırlayan : Hüseyin Çetin/SorkunDer Başkanı


9
Haberler / YENİ YIL
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Aralık 30, 2017, 14:25:20 »
YENİ YIL
İnsanlar yaşadığı sürece yeni yıllar hep var olacaktır. Yaşam bitip ölüme yenilinceye kadar.
Yılbaşı akşamları, çoğunlukla aile büyüklerinin yanında toplanır. Sanki bir yerli malı haftası etkinliği gibi yiyecekler içecekler hazırlanır hep birlikte yenilir içilirdi. Gecenin sonunda acılı arabaşı çorbası içilirdi. Alkollü içecekler içenlerde kendilerince içerlerdi. Bundan da kimse bir rahatsızlık duymazdı.
Bir Müslüman olarak; yılbaşını, İsa Peygamberin doğum günü (24 Aralık) diye kutlamazdık.
Tek kanallı siyah-beyaz televizyonlarımızın olduğu zamanlarda eğlence  ve müzik programları izlenir. Piyango çekilişleri takip edilir. Gelecek yıla dair ümitler tazelenirdi.
Hayatta olanlara bir yeni yıl daha nasip olacak. 2017 yılını bitirip 2018 yılına devredeceğiz. Her yeni yılda yaşlanıyoruz ama yaşadığımız içinde şanslıyız ve mutluyuz. Yaşama sevincimizin karşılığı olarak; yeni yıla başlarken geçen yılın bir vicdan muhasebesini yapalım. Yapabildiklerimizi ve yapamadıklarımızı bir gözden geçirelim. Buna göre yeni yılda ve gelecek yıllarda yaşamımızı ve ülkemizi iyileştirecek güzelleştirecek hangi eylem ve davranışları yapabiliriz; belirleyelim. Belirlediğimiz hedefleri de gerçekleştirme umut ve çabası içerisinde olalım.
Bu duygu ve düşüncelerle yeni yılın, kendimize, ailemize, en önemlisi yurdumuza ve dünyamıza sağlık, huzur, güven, hoşgörü, bol nimet ve barış getirmesine vesile olmasını diler; vatan ortak paydasında kendisini Türkiye Cumhuriyeti’nin eşit özgür bireyleri olarak hisseden tüm hemşehrilerimin ve yurttaşlarımın yeni yılını kutlarım.
http://sorkunder.com/yeni-yil.html
Hüseyin Çetin-SorkunDer Başkanı

10
Haberler / BİR FABRİKANIN HİKAYESİ
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Aralık 28, 2017, 11:54:24 »
BİR FABRİKANIN ÖYKÜSÜ

(SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN ÖNCÜLÜĞÜ)

1999 yılında Konya il merkezinde ‘’Bozkırlıar Eğitim, Kültür ,Folklör ve Dayanışma Derneği’’ kurulur.Kurucuları : Yeniköy’lü Yusuf Dülger,Taşbaşı’lı Ahmet Atalay, Taşbaşı’lı Ahmet Halis Aral,Sazlı’lı Durmuş Küçük,Kozağaç’lı Ramazan Uysal, Taşbaşı’lı Ramazan Ünsal ve Arif Arık’tır.
Adı geçen dernek; sosyal ve kültürel etkinlikler yaparak bölge insanının sorunları ile ilgilendi. Bültenler,dergiler yayınlayarak,sempozyumlar düzenleyerek  bölge çok yönlü incelenip,inceletilip  yorumlandı.Sunumlar ve araştırmalar ansiklopedik kitap ve kitapçıklar halinde ilgilenenlerin hizmetine sundu.

2006 yılında yönetim kurulu üyelerinden Çumra eski belediye başkanlarından  Soğucak’lı Zeki Sayacı şu öneriyi getirdi:
Panko Birlik  başkanı ve yönetimi  ile temasa geçelim. Bozkır’a da bir yatırımı programa aldırmaya çalışalım dedi. Panko Birlik başkanından randevu alma görevini üstlendi.Randevuyu aldı. Dernek yönetim  kurulu üyelerinden Zeki Sayacı, Mustafa Yılmaz, Mithat Arı,Ruhsar Loras,Muhsin Ertekin görüşmeye gittiler.Panko Birlik başkanı Recep Konuk sıcak karşıladı.Öneriye de sıcak baktı.Bu öneriyi yönetim kuruluna getireceğim  sözünü verdi.Sağ olsun sözünün arkasında durdu.Bu arada dernek olarak ve etkili ve yetkili  kişiler arkası  bırakılmadı takip edildi.Bozkır’a ‘’pekmez, sirke ve meyve suyu fabrikası’’ kurulması kararını sayın Recep Konuk Panko Birlik genel kurulundan  çıkarttı.Yer arandı,Sarıoğlan’a merkezi oluşu ve uygun arsanın bulunuşu nedeniyle  karar verdiler.
O yıllardaki kapatılan  Sarıoğlan belediye başkanı  226.000 metre kare arsayı fabrikaya tahsis ettirip, bedava verdi. Böylece yer tahsis de yapıldı. Bozkır, Hadim, Ermenek, Taşkent, Sarıveliler, Ahırlı, Yalıhüyük, Güneysınır ilçeleri kısaca bölgenin  üzüm, elma, vişne, kiraz vb. ürünlerinin bu fabrikada işlenmesi ve istihdam sağlanması amaçlardandı.

Panko Birlik, adı geçen ilçelerin ilçe tarım müdürlüklerine ve ziraat odalarına çeşitl üzüm fidanları  ve meyve fidanları dağıttı. Üreticilerin teşvik edilmesi ve fabrikada işlenecek ürünlerin üretilmesi istendi. Bu ürünler üretilirken istihdam sağlanması da amaçlardandı.Bazı bölgeler önemini kavrayarak işi sıkı tuttu.Bazıları ise fazla önem vermedi.

Fabrika 106.000 metre kare kapalı alan ve 120.000 metre kare açık alanda 2015 yılında faaliyete geçti.100 kişinin üzerinde insan istihdam edilmektedir.

Bölgenin üretilen  elmasını, üzümünü ve diğer meyvelerini işlemektedir. Ne yazık ki bölgede yeterli ürün bulunamadığından çoğu ürünü bölge dışından temin etmektedir.

Bu fabrikada  üzüm pekmezi, üzüm ve elma sirkesi, üzüm ve çeşitli meyve suları  üretilmektedir.Büyük marketlerde  ve Torku satış merkezlerinde pazarlanmaktadır.Bu ürünler kontrollü üretildiği için hem sağlıklı,hem de hilesizdir.

Adı geçen fabrikanın oluşumunda öncülük  edenlere Panko Birlik (Torku) genel başkanı  Recep Konuk’a  bölge insanı ne kadar teşekkür etseler azdır. Çünkü bölgenin ilk ve tek köklü kuruluşudur.
Konya Bozkırlılar Eğitim, Kültür, Folklor ve Dayanışma Derneği şu öncülükleri  de yapıp hizmete sunmuştur. 2006 yılında geniş katılımlı I. Bozkır Sempozyumunu yapmıştır. Sempozyum sonunda konuşmacıların sunumlarını kitap halinde bastırmıştır. Kitap 625 sayfa ciltli ansiklopedik özellik taşımaktadır. Sarıoğlan’a fabrika fikrini ortaya atıp gerçekleştirilmesi çalışmaları.2015 yılında II. Bozkır sempozyumu. Bu sempozyum daha geniş kapsamlı yapılmıştır. Uluslar arası katılımcılar da olmuştur. Sempozyumda sunulan eserler Selçuk Üniversitesi Profesörlerinden Hasan Bahar öncülüğünde kitap haline getirildi. Basıma hazır  ansiklopedi niteliğindeki iki ciltlik bu eser maddi nedenden bastırılamamıştır.Şimdilik internet ortamında hizmete sunulmuştur.Kitap internetten II.Bozkır sempozyumu girişiyle rahatlıkla okunmaktadır.İlgilenenlere bu vesile ile duyurmuş da olayım.
II. Bozkır Sempozyumu kitabının kitap olarak basılması gelecek kuşaklara büyük bir miras olacaktır. Yerel yönetimlerin bu konuda duyarlı olması dileğimdir. Konya da kurulu dernekler  il merkezinde yaşayan ve dışarıdan gele Bozkır’lılara danışmanlık görevi yanında olanakları ölçüsünde yardımcı olmaktadırlar. Dernek süreli yayınlarla, dergilerle kültürel faaliyetler yapmaktadır. Yeşil Bozkır dergisini çıkartıp hizmete sunmaktadır.

Bura kadar bir derneğin öncülük ve yaptıklarından söz ettim. Yakından uzağa gideyim dedim. Biraz uzunca oldu kusura bakmayın.
Bozkır insanına hizmet amacıyla kurulmuş çok örgütümüz var. Sivil toplum kuruluşu olan bu vakıf ve dernekler de bölgeye birçok hizmet sunmuş, sunmaktadır.
Bozkırlılar Vakfı  İstanbul, Konya ve Bozkır’a hizmet binaları yaparak  bölge insanının hizmetine sunmuştur. Ayrıca kurulduğundan bu yana üniversitede okuyan muhtaç Bozkır’lı öğrencilere burs vermiş ve vermeye devam etmektedir. En son Bozkır’a  Sağlık Bilimleri Fakültesi açılmak istendi fakat bina yer yoktu. Bozkırlılar Vakfı Bozkır’da yapmış olduğu külliye niteliğindeki binasını bu amaçla kullanılmak üzere hiçbir talepte bulunmadan verdi.Bu büyük bir hizmettir.Ankara’da takip edilirse fakültenin açılmasana hiçbir engel kalmadı.Bozkır insanı emeği geçenlere Allah razı olsun deyip, teşekkür etmesi gerekir.

Diğer dernekler büyük şehirlerde birbirini tanımayan köylüsünü, ilçelisini, hemşehrisini kaynaştırma, tanıştırma görevini yapmış ve  yapmaya devam etmektedir. Yapabileceği kadar bölgesindeki muhtaç ve ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunmaktadırlar. Bölgesindeki okul, cami, suvat gibi ortak kullanım alanlarının ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadırlar.

Tümünün emek ve yaptıkları yadsınamaz. Hizmet edenlere teşekkür edilmeli, kutlanmalıdır.

Bu yazımı yazmaktaki asıl amacım sorunlara ve yapılabileceklere değinmekti. Yazı ister istemez uzadı. Çünkü böylesi konular kısa yazılamıyor.
STK’ların esas  görevlerinden en önemlilerinden biri istihdam yaratıcı yatırımlara öncülük ve istihsali  değerlendirici  araştırmalar yapmak  olmalıdır.Klasikleşmiş toplantılar,davetler vb.leri elbette önem taşır.İnsanların kaynaşmalarını sağlar ,fakat üretken olması gerekir.Bazı toplantılar esefle söylüyorum’’ gösteriş ve şov’’dan öte gidemiyor.

Bölge birlikleri oluşturularak istihdam ve istihsal artırıcı projeler hazırlanmalıdır. Hazırlanan bu projeler ilgili devlet kurumları ile temasları sıklaştırıp hayata geçirilmeleri sağlanmalıdır. Hayata geçince iş sahaları açılır, üreticide teşvik edilmiş olur. Bunun yararı hem bölgeye hem de ülkeye olur.
Sivil toplum örgütlerinin  maddi güçleri sınırlıdır. Fakat birlikte hareket edildiği takdirde maddi güçten  daha fazla bir gücü olduğu gerçektir. Fabrika örneği, Bozkır’a  açılacak  Fakülte örneği gösterilebilir. Bir kıvılcım  bazen çok şeyin başlangıcı olabilir.

En değer taşıyanlardan biri de bağış ve yardımların bölge insanına yapılmasıdır. Rahmetli dedem ‘’Belenin (küçük tepecik) arkasına hayır yapılmaz’’derdi. Çünkü görmüyorsun, takip edemiyorsun, kontrolsüz olduğundan şüphe götürüyor. Şüphe olduğundan hayrın da hayrı kalmayabiliyor. Çok acıma duygusundan, merhamet duygusundan  yararlanan simsarlar var. Şunu belirmekte yarar görüyorum. Köklü devlet kontrolünde olan Kızıl ay, Mehmetçik vakfı vb.leri bu anlattıklarımın dışında tutmak gerekir.

Sivil toplum kuruluşları  hayır (fitre, zekat, bağışlar, vb) bağışlarını kendi kontrollerinde toplayıp, bölgesi ve bölgesi insanlarının yararına kullanmalıdır. Bu uygulamayı  yapabilen dernekler yok değil. En güzel uygulayanlardan birine Küçükhisarlık derneğini gösterebiliriz. Köyün fitre, zekat ve bağışlarını toplayıp ihtiyaç sahiplerine aracısız ulaştırmaktadır. Özellikle üniversitede okuyan köylülerinden istekte bulunanlara ayrım yapılmaksızın burs vermektedir. Köyün ihtiyaçlarına ve  maddi sıkıntısı olanlara durumuna göre yardımcı olmaktadır. Kutlamak gerekir. Bunu bir örnek olsun diye yazdım. Diğerleri de imkanları oranında hizmet mutlaka yapıyorlardır.

Bozkır’ın  Türkiye genelinde  60’ın üzerinde dernek ve vakıf örgütleri var. Bir ilçe için bu sayı azımsanmayacak bir rakamdır. Birlik oluşturulup bir federasyon çatısı altında toplansa, bölgenin çözülmez sorunu  ve yapılamaz, sonuçlandırılamaz projesi kalmaz görüşündeyim.
İçten güzel temennilerimle saygılar. 24.12.2017

Mithat ARI
Küçükhisarlık Köyünden Emekli Öğretmen
http://sorkunder.com/bir-fabrikanin-oykusu.htm
l
Sayfa: [1] 2 3 ... 10