Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Haberler / SARIOT GÖLÜ BARAJI PROJESİ ÜSTÜNE
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Ocak 02, 2020, 10:20:14 »
Sarot Gölü Barajı Projesi Üstüne
Benim görüşüme göre, Sarıot Gölü Barajı gerçekleşirse, sonuç kesinlikle Bir doğa cinayeti olur.  Milyonlarca yılda oluşmuş bu muhteşem yayla alanı, nice hayvanları beslemiştir.  İlkbahar ve Yaz aylarında, vadilerden akan soğuk pınarların can verdiği yeşil tepeler, belenler (=minicik tepe), koyaklar(=küçük vadicik), yazılar(=pınar suları ile beslenen dağ çimeni düzlük), elini daldırınca on saniye tutamayacağın kadar soğuk pınarların çoğu, bir çamur gölünü suları altında temelli yitip gidecek– tıpkı Çat köyünün Söğüt ovasında olduğu gibi. Öğrek dediğimiz at ve katır sürüleri, halkımıza süt, et, deri, kıl, ve yün veren nice sığır, davar, ve hatta Yörük akrabalarımızın develerini beslemiş yerler oraları.   

Bir doğa harikası olan bu bölge, sır düdenleri için bile korumaya değer.  Çat, Dere, Sorkun, Karacahisar, Pabuççu ve hatta Akçapınar köylerine seyir(= eğlenceli dinlenme toplantısı) imkanı vermiş pınar başları kaybolup gidecek.  Düdenlerin beslediği Uluçay’ın gözünün de kuruyup kaybolacağından şüphe yoktur.

Ruhları bu yaylalarda gezen atalarımızın torunları, gençler, sizleri doğayı koruma hakkında var olan bilgi, bilim ve tekniğe dayalı, yasal direnişlere girişmeye çağırıyorum.

Dokuz yaşımda iken, Dere Yaylasının önündeki suyu erken çekilen, “Temelin üstü” denen bölgede, bir yaz boyu “Fink Bekçisi” olarak çalıştım.  Dere Yaylasını, sanki omuzunda taşır gibi yükselen Sığır İnİ diye bildiğimiz mağaranın içindeki düdene suların akıp yerin derinliklerine düşerken çıkan sesler, o büyük mağaranın tavanlarında dönüp dolaşıp bir kere daha kulaklarımıza geldiği zaman, ne kadar kutsal bir yerde olduğumu yaşadım.  Düdenleri kapatmak isteyenler, unutmasınlar ki,  gölün suları eninde sonunda yeni düdenler üretebilecektir.
     (Bakınız: “Yitik Kültüre Ağıt, Çat’tan Çağlayan’a” kitabımda, Sayfa 166, “Fink Bekçileri” hikayesi)

Selam, Sevgi ve Saygılarımla,
Hasan Ali Çelik
2
Haberler / GREGORYEN TAKVİMİ VE YENİ YIL
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Aralık 31, 2019, 16:56:47 »
GREGORYEN TAKVİMİ VE YENİ YIL
Milad'ı tarih başlangıcı ve Dünya'nın Güneş etrafındaki dönüş süresi olan 365 gün 6 saatlik zamanı "1 yıl" olarak kabul eder. Türkiye dahil birçok ülke "Gregoryen Takvimi"ni kullanılır. 1 Ocak: Miladi takvime göre yılın ilk günüdür.

Bir hıristiyan bayramı olan ve İsa’nın doğuşunu kutlayan Noel’den tamamen ayrı olarak kutlanır. Ancak bazı ülkelerde Noel ve yılbaşı tatilleri birleştirilir. Sanılanın aksine ağaç süsleme ve hediyeleşme gibi aktiviteler yılbaşında değil, Noel’de gerçekleştirilir.

Bir müslümanın yılbaşında Hz. İsa'nın doğuşunu kutladığını ne duydum ne de gördüm. Yılbaşı; yapılanların, yapılamayanların ve de yapılacakların muhasebesinin yapıldığı bir gündür. Yılbaşında büyüklerin evlerinde toplanılır, yerli malı yiyecekleri içeren sofralar kurulurdu. Sofralar, patlamış mısırlar, leblebiler, günebakanlar, üzümler, incirler, cevizler, fındıklar, fıstıklar, iğdeler, renk renk meyveler, elmalar, portakallar, armutlar, ayvalar, narlar, yerelmaları, şalgamlar, havuçlar, muzlar ile donatılıyordu. Sanki "Yerli Malı Haftası" kutlanıyordu.

Köylerde ocak başlarında, sobaların diplerinde, seksenli yıllardan itibarende televizyon başlarında gülüş oynaş yer içerdik. Saat gece yarısı oniki olunca da hep birlikte hoşgeldin yeni yıl diye birbirimizi tebrik ederdik. Yaşlılarımız ömürlerinden bir yıl daha gitti diye hayıflanırlardı.

Çocuklar büyümenin hazzını yaşarlardı. Gençler de gelecek planları yaparlardı. Piyangosu olanlar da biletlerine bakardı. İkramiye çıkmazdı ama yine de heyecanla bakılırdı... Amorti çıkanlar da biletin parasını bari kurtardım diye sevinirdi.

Yılbaşı demek, dışarda bembeyaz, her tarafı saran karlı bir hava demekti. Yılbaşının finali  arabaşı içilerek yapılırdı. Annelerimiz, acılı dağ eriği ekşili arabaşı çorbası ve beceri isteyen hamurunu pişirir büyük siniye dökerler ve karda soğuturlardı. Sofra kurulur büyük sinideki hamurun ortası çorba tası konacak kadar oyularak sıcak çorba tası ortaya konulurdu. Ev halkı hep birlikte tekrar tekrar çalakaşık yerlerdi. Kaşığındaki hamuru çorbaya düşürene de bir dahaki yılbaşında arabaşı yapma cezası verilirdi.

Yeni yılın hepimize sağlık mutluluk huzur getirmesi dileğiyle bir dahaki sene tekrarını nasip etsin Allah'ım duasıyla yılbaşı buluşması bitirilirdi.

Bu güzellikleri, ailem ve akrabalarımla yaşam boyunca tekrar tekrar yaşamak isterim.

Sağlıcakla kalın gönül dostlarım.

Hüseyin Çetin
SorkunDer Başkanı
Konya, 31.12.2019
3
Haberler / SORKUNDER ARALIK/2019 AYLIK SÖYLEŞİ TOPLANTISI YAPILDI
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Aralık 29, 2019, 20:29:51 »
Sorkun Kasabası Kalkınma Ve Dayanışma Derneği/SorkunDer'in 2019 Yılının son
"Aylık Söyleşi Toplantısı"nı üyelerimizin büyük ilgisiyle  gerçekleştirdik.
Hemşehrilerimizle birlikte olmaktan çok mutlu olduk. İnsanlarımızın çok samimi bir şekilde hoş sohbet etmeleri  özlediğimiz bir durumdu. Meyve ve pasta ikramında bulunan üyelerimize teşekkür ederiz. Çay ve ikramların servis hizmetlerini yapan arkadaşlarımıza da ayrıca teşekkür ederiz. Ellerine sağlık.
Tüm hemşehrilerimizin yeni yılda umutlarının gerçek, mutluluklarının sonsuz olması dileğiyle yeni yıllarını kutlarız.
SORKUNDER YÖNETİM KURULU
Hazırlayan: Hüseyin Çetin SorkunDer Başkanı
4
Haberler / ÇED RAPORU HAKKINDA
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Aralık 11, 2019, 22:19:40 »
ÇED RAPORU HAKKINDA

 İnşallah memleketimize ve köyümüze hayırlı olur. Ancak raporu okuduğumda bazı hususlar aklıma takıldı ve sizlerle paylaşmak istedim.

Raporda; ÇED sürecine Halkın katılımını sağlamak, yatırım hakkında bilgilendirmek, projeye ilişkin görüş ve önerilerini almak amacıyla; 06 Temmuz 2018 tarihinde, Sorkun Mahallesi Kahvehanesinde Halkın Katılımı Toplantısı gerçekleştirildiği ve proje ile ilgili bilgiler verilerek hem çevresel hem de sosyo-ekonomik açıdan meydana gelecek değişikliklerin belirtildiği yazmakta. Gerçekleştirilen toplantı sırasında yöre halkının, proje ile ilgili olumsuz düşüncesinin olmadığı gözlemlenmiştir diyerek sonuca bağlamaktadır.  (Rapor sayfa. 213-214)

* Öncelikle raporda Aygır Suyu ve Sarıot Gölü ilişkisi çok açık şekilde ortaya konulmasına rağmen baraj tamamlanınca Aygır Suyu'na ve dolayısıyla Çarşamba Çayı'na etkisi ne olacak tek kelime yazmıyor.

** Düdenlerin önüne set yapmak yeterli su tutulmasını sağlayacak mı? Toplanan su planlanan arazilerin sulanmasına yeterli olacak mı?

*** Baraj suyu ile sulanacak yerler içerisinde Sorkun yine yok. Herhalde mevcut ve kaç senedir bir türlü çalıştıramadığımız Damla Suyu yeterli görüldü.

**** Baraj dolgusu yapmak için Keklicek yaylası mera alanında 23,5 hektar (Pazar Boğazı büyüklüğünde) bir alanda taş ocağı açılacak ve kaya dolgu malzemesi alınacak. İnşallah proje tamamlanınca en kısa sürede eski haline getirilir. Öyle yazıyor ama zannetmem.
Hazırlayan: Mehmet Akgül/ SorkunDer Yönetim Kurulu Üyesi
5
Haberler / UNESCO'NUN ATATÜRK'Ü TARİFİ⁴
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Kasım 13, 2019, 17:38:58 »
UNESCO'NUN ATATÜRK'Ü TARİFİ:
Atatürk ;
Uluslararası anlayış, işbirliği ve barış yolunda çaba göstermiş üstün bir kişi,
olağanüstü reformlar gerçekleştirmiş bir devrimci,
sömürgecilik ve emperyalizme karşı savaşan ilk lider,
insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü,
bütün hayati boyunca insanlar arasında renk, din ve irk ayrımı gözetmeyen essiz bir devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu.

1981 yılının tüm dünyada Atatürk yılı olarak anımsanmasına karar verilmesi
 
UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu) 1978 yılında Paris'te BM’nin UNESCO kültür kolu, genel kurul toplantısı yaparken, başkanlık divanına 11 ülkenin imzaladığı bir önerge verilmişti.
Öneri "1981 yılının tüm dünyada Atatürk yılı olarak anımsanmasına karar verilmesi" ile ilgili önergede şöyle denmişti:
”Bugün UNESCO’nun üzerinde çalıştığı bütün projelerin isim babası Mustafa Kemal’dir.”
"... Üç sene sonra 1981 yılı geliyor. 1981, Atatürk'ün doğumunun 100'üncü yıl dönümüdür. Atatürk elbette 20'nci yüzyılın en büyük devlet adamlarından biridir.
Bellidir ki, Türkler o özel gün için çok özel olarak hazırlanıyorlar ama Atatürk'ü anmak bir tek Türklere bırakılmamalıdır. Çünkü Atatürk tüm insanlığın ortak paydasıdır, dolayısıyla, hazır BM kültür kolu burada toplantı halinde. UNESCO şu anda genel kurul yapıyor. Bu genel kurul bir karar almalıdır, bu karar üye devletlere iletilmelidir. Önümüzde 3 yıl var. 3 yıl hazırlanılmalıdır ve 1981 yılı bütün dünyada günü gelince, Atatürk yılı olarak anılmalıdır."

Bu önergeye İsveç delegesi itiraz eder:
Kürsüye gelen bu İsveç delegesi konuyu açıklarken, "...ben" der, Atatürk'ün büyüklüğünü elbette biliyorum.
Türkler için, insanlık için, çağdaşlaşma için ne anlama geldiğini de biliyorum. Buna rağmen bir kaygım var. Onu sizinle paylaşmak için söz aldım. Evet, Atatürk bir devlet, bir cumhuriyet kurucusu.
Fakat dünyada 200 devlet var, yarısından fazlası cumhuriyet. Bu kadar cumhuriyet kurucusu varken, bugüne kadar kimse için düşünmediğimiz bir olayı, şimdi bir tek Atatürk için ve Türkler için düşünüyor olursak bu ileride başımıza bir iş çıkarır mı, bilmiyorum. Ama bu endişeyi taşıyorum.
 
Bunun üzerine o zamanın Sovyetler Birliği delegesi söz alır. Yumruğunu masaya vurur ve 152 ülkenin delegelerine aynen şöyle söyler; ”Genç delege arkadaşım hatırlatmak isterim ki ATATÜRK öyle dünyadaki herhangi bir lider değildir, bırakın onu bir yıl anmayı her ülke her problemimizde çare olarak aramalıyız”
 
İsveç delegesi bu imzanın atıldığı gün mikrofona gelir ve aynen şunları söyler;
”Ben ATATÜRK’Ü inceledim bütün ülkelerden özür diliyor ilk imzayı ben atıyorum” diyecektir.
Oylamaya geçilir, O gün, "1981 Yılının Atatürk Yılı olarak kabulüne" oy birliği ile karar verilir.
 
27 Kasım 1978 tarihli UNESCO genel kurulu kararı doğrultusunda, Atatürk'ün doğumunun 100'üncü yılı bütün dünyada, "1981 Atatürk Yılı" olarak kutlanmıştır.
 
Bu uygulama, dünyada ilk ve tektir. UNESCO, dünyadaki hiçbir lider için bugüne kadar düşünülmemiş bir uygulamayı Atatürk için yapmıştır. Bu uygulama 1981' den bu yana bir başka lider için de tekrarlanmamıştır.
Bunun en büyük nedeni, Bir başka devlet adamı bulamadıkları için değil; bir başka "Atatürk" bulamadıkları içindir.
 
UNESCO 152 ülkesinin oybirliği ile yapmış ve dünyaya dağıtmış olduğu ATATÜRK tanımlaması: sayfanının başında.
Alıntı

 
Atatürk ;
Uluslararası anlayış, işbirliği ve barış yolunda çaba göstermiş üstün bir kişi,
olağanüstü reformlar gerçekleştirmiş bir devrimci,
sömürgecilik ve emperyalizme karşı savaşan ilk lider,
insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü,
bütün hayati boyunca insanlar arasında renk, din ve irk ayrımı gözetmeyen essiz bir devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu.
6
Haberler / ATATÜRK'ÜN VEFATININ 81. YILI
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Kasım 10, 2019, 09:31:58 »
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder en büyük türk  Gazi  Mustafa Kemal ATATÜRK’Ü vefatının 81. yılında rahmet ve minnetle anıyoruz.
Sana olan sevgimizi ve bağlılığımızı kalbimizden hiç eksiltmeden sonsuza kadar sürdüreceğiz. “Gençliğe Hitaben” en büyük yol rehberimiz olacaktır.
Ruhun şad olsun.
 Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi
Ey Türk Gençliği!
Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti’ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.
Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahili ve harici bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerait, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve cumhuriyetine kasdedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr-ü zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.
Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk İstiklâl ve Cumhuriyeti’ni kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur! (1927)
Hazırlayann: Hüseyin Çetin/SorkunDer Başkanı
7
Haberler / GÜÇLÜ İLETİŞİM/HAKKI GÜLEÇ
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Kasım 09, 2019, 20:07:51 »
Hadimliler Derneğinin düzenlediği Eğitim Programının  “Güçlü İletişim”  konulu konferansına, Sorkun Kasabası Kalkınma Ve Dayanışma Derneği/SorkunDer’i temsilen  dinleyici olarak Dernek Başkanı Hüseyin Çetin katıldı.

Konuşmacı İletişimci/Yazar Hakkı Güleç, konularına hakim sıcak samimi bir hava içerisinde, zaman zaman karşılıklı olarak  konuşmacılara da  söz vererek dinleyicilerin konferansa etkin bir şekilde katılımlalarını sağladı. Böylece bildiklerimizi tazeledik. Bilmediklerimizi de öğrendik.
Konferansı düzenleyen Hadimliler Derneğini, Başkan Zeki Kıvrak’ın nezdinde tüm Yönetim Kurulu Üyelerini tebrik ederiz.
Nazik davetlerinden ötürü SorkunDer Yönetim Kurulu olarak ayrıca teşekkür ederiz.
Hüseyin Çetin/SorkunDer Başkanı
8
Haberler / EN BÜYÜK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Ekim 28, 2019, 14:00:45 »
CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
Cumhuriyetimiz 96 Yaşında.
628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim, 1925'ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde bayram olarak kutlanmaya başlamıştır.
Cumhuriyetimiz öyle zannolunduğu gibi zayıf değildir. Cumhuriyet bedava da kazanılmış değildir. Bunu elde etmek için kan döktük. Her tarafta kırmızı kanımızı akıttık. İcabında müesseselerimizi müdafaa için lâzım olanı yapmağa hazırız. 1923 (Atatürk’ün S.D. III, S. 71)
Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.
Cumhuriyet, fikir serbestliği taraftarıdır. Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz.
Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.
Cumhuriyet bir halk egemenliği rejimidir.
Demokratik, laik, sosyal ve hukuki yönleri güçlendirilmiş  bir Cumhuriyet rejiminin yaşama geçirilmesini arzu ediyoruz.
Türk Milleti'in Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.
Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti!
Dip Not:
Prof. Dr. Afet İnan'ın “Medeni Bilgiler ve Mustafa Kemal Atatürk'ün El Yazıları” kitabında Atatürk'ün kendi el yazısıyla ifade ettiği “Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir” tanımına yer verildi.
Hazırlayan/Derleyen: Hüseyin Çetin, SorkunDer Başkanı
628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim, 1925'ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde bayram olarak kutlanmaya başlamıştır.
Cumhuriyetimiz öyle zannolunduğu gibi zayıf değildir. Cumhuriyet bedava da kazanılmış değildir. Bunu elde etmek için kan döktük. Her tarafta kırmızı kanımızı akıttık. İcabında müesseselerimizi müdafaa için lâzım olanı yapmağa hazırız. 1923 (Atatürk’ün S.D. III, S. 71)Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.
Cumhuriyet, fikir serbestliği taraftarıdır. Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz.
Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.
Cumhuriyet bir halk egemenliği rejimidir.Demokratik, laik, sosyal ve hukuki yönleri güçlendirilmiş  bir Cumhuriyet rejiminin yaşama geçirilmesini arzu ediyoruz.
Türk Milleti'in Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.
Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti!
Dip Not:Prof. Dr. Afet İnan'ın “Medeni Bilgiler ve Mustafa Kemal Atatürk'ün El Yazıları” kitabında Atatürk'ün kendi el yazısıyla ifade ettiği “Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir” tanımına yer verildi.

Hazırlayan/Derleyen: Hüseyin Çetin, SorkunDer Başkanı
9
Haberler / SORKUN'UN İÇME VE SULAMA SUYU SORUNUNU KOSKİ'YE İLETTİK
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Ekim 18, 2019, 10:07:36 »
Köyümüzün/Mahallemizin içme suyu sorunu ve Damlama Suyu sorunlarını görüşmek üzere KOSKİ Genel Müdürü Sayın Ahmet Demir'i makamında ziyaret ettik. Ziyarete Sorkunder Başkanı Hüseyin Çetin, Başkan Yardımcısı Mehmet Başaran Köylümüz Hasan Kavuş katıldılar.
KOSKİ Genel Müdürü Sayın Ahmet Demir bizleri sıcak, samimi ve sevgiyle karşıladı. Toplantı, özlenen sıcak dostların sohbeti havasında geçti.
Köyümüzün/Mahallemizin içme suyu ve sulama suyu ile ilgili sorunlarını en yetkili kişi olarak KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir Bey'e aşağıdaki maddeler halindeki sorular mahiyetinde sorduk. Ahmet Bey de, anlaşılır bir şekilde olumlu yanıtlar verdi. Yapılacak işlemler konusunda yönlendirmelerde bulundu. Sorularımıza verilen yanıtlarını da aşağıdaki  sorularımızın sonunda ifade edeceğim.
1- Proje Müdürü Grup Suyundan bağlantı yapılacak demişti. Mart/ 2019 ayında.
2- Sistemdeki su çok güvensiz çok bulanıyor.
Sorkun'a giderken içme suyunu satın alıp gidiyoruz.
3- Havzaların bulanması farklı.
Sorkun'un kuyususuna düdenlere gelen sel suları karışmaktadır.
4- İçme Suyu Pompası Bahçe Sulamasını etkiliyor.(Yaz aylarında.)
5- MevKa'nın Damlama Sulama Projesini
Koski Devralmayı Düşünüyor mu?

Verilen yanıtlar:

1- Sarıot Grup Suyu çalışmaları devam etmektedir. Tasarımızda bu hattan Sorkun Mahallesi'ne de su verilecetir. Çalışmalarımızı iklim şartları elverdiğince sürdüreceğiz. Projenin Allah izin verirse  Sorkun'a Sarıot Gürlevik Hanpınarı kaynaklarından Grup içme suyu ıslahı ile  2020 nin Eylül/Ekim aylarında tamamlanması planlanmaktadır

2- Havza suyunda meydana gelen bulanıklığın giderilmesi içinde "bulanıklığı giderme ünitesi" yapacağız;

3- Mevlana Kalkınma Ajansı/MevKa'nın projesi olan ve Sorkun Belediyesinin yaptırdığı "Damlama Suyu Projesi"ni de Sorkun Muhtarlığı, Koski Genel Müdürlüğü'nden iyileştirme yapılmasını içeren bir talepte bulunursa; iyileştirme projesi yapabileklerini söyledi.

Sıcak samimi bir şekilde bizleri kabul eden ve Sorkun'un sorunlarına yapıcı şekilde yaklaşan Koski Genel Müdürü Ahmet Demir Bey'e Sorkun Kasabası Kalkınma Ve Dayanışma Derneği/SorkunDer Yönetim Kurulu adına teşekkür ederiz.

Hazırlayan: Hüseyin Çetin SorkunDer Başkanı
10
Haberler / YÖRE ÇİFTÇİLERİMİZE HİBE YARDIMI YAPILACAK
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Ekim 15, 2019, 13:05:34 »
YÖRE ÇİFTÇİLERİMİZE HİBE YARDIMI YAPILACAK
Göksu-Taşeli havzası kalkınma projesi kapsamında 2020 yılında yapılacak hibeler için başvurmak isteyenlerin 18 Ekim 2019 tarihine kadar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümğze müracaat etmeleri önemle rica olunur.

Başvuru Dilekçesine Konu Olacak Faaliyetler
1) Kiraz Yetiştiriciliği hibesi (Fidan, Damla Sulama, İhata vb. seçeneklerinden hepsine birden ya da birkaçına başvuru alınabilir)
2) Bağ yetiştiriciliği (Fidan, Damla Sulama, İhata, Yüksek telli terbiye sistemi seçeneklerinden hepsine birden ya da birkaçına başvuru alınabilir)
3) Çilek yetiştiriciliği (fide, malç örtüsü, damla sulama, ihata)
4) Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği
5) Mantar yetiştiriciliği
6) Serada sebze yetiştiriciliği
7) Yem bitkisi üretimini geliştirmek amacıyla yem bitkisi tohumu dağıtımı
8)Antraknoza dayanıklı nohut tohumu dağıtımı
9) Teraslama
10) Teraslı alanlarda ceviz badem fidanı dağıtımı
11) Sulama göletleri ve jeomembran havuzlar
12) Solar enerji dönüşümleri
13) Canlı hayvan dağıtımı hariç her türlü hayvansal üretimle ilgili faaliyet
14) Arıcılık
15) Altyapı yatırımları (mera, hayvan içme suları, mera erişim yolları vb)
16) Makine ekipman talepleri
Ziraat Mühendisi Halil Durmuş
Bozkır İlçe Tarım Ve Orman Müdürlüğü
Sayfa: [1] 2 3 ... 10