Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Haberler / DERNEK NEDİR ?
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Nisan 14, 2019, 20:30:50 »
DERNEK NEDİR ?
4. Yayla Şenliğimizde sunucumuz izleyicilerimize:Dernek nedir ? diye sormuştu.SorkunDer yöneticileri olarak derneğin ne olduğunu yeterince anlatamadığımızı düşünüyorum.Demek ki çabalarımız yetersiz kalıyor.İnsanlarımızı ortak bir hedefte birleştirmek kolay bir iş olmasa gerek.

Dernek, belirli ve ortak bir amacı gerçekleştirmek için kurulan yasal topluluk, cemiyet.Sözün gelişi, insanların yaptıkları işlere göre bu adam (kişi) cemiyet adamıdır veya değildir; deriz.Bunun anlamı nedir: Bildiği bir şeyi bir değeri etrafındaki insanlarlarla paylaşabiliyor veya paylaşmıyordur.

Bizim derneğin adı:Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği’dir.Derneğimizin hedeflediği ortak amaçlar,isminden de anlaşılmaktadır.Derneğimizin Ana Tüzüğü gereği,Sorkun Kasabamızın kalkınmasını ve Sorkunlu hemşehrilerimizin dayanışmasını geliştirmektir.Derneğimiz Tüzel Kişiliğe sahip bir Sivil Toplum Kuruluşudur.(STK)

Sivil Toplum Kuruluşları bir yerlerden emirler de almazlar bir yerelere emirler de veremezler.Amaçları doğrultusunda sorunlarını gündeme taşırlar.Hedefleri doğrultusunda diğer STK larıyla birlikteliklere gidebilirler.Yerel ve Merkezi yönetimlerlerle bilgi paylaşabilirler.Bu kuruluşlardan yardım alabilirler.

Derneğimizin Kuruluş amacı dışında faaliyet gösteremeyiz.Ana Tüzüğümüze uygun projelerin dışında projeler üretsek bile ilgili kuruluşlardan destek ve yardım alamayız.

İlk etkinliğimizi,SorkunDer olarak Bozkır ilçe Tarım Müdürlüğü ile Kasabamızın Tarımsal Kalkınması için yapmış olduğumuz “Öncü Çiftçi” toplantısı olmuştu.İnsanlarımız yeterli ilgiyi göstermediler.Devletimizin Kuruluşları konuları ile ilgili bir çok alanda destek veriyordu.Faaliyetlerimizde insan unsuru esasdır.Bu olmadı diye faaliyetlemizi bırakmıyoruz.Başka seçenekleri deneyeceğiz.

Derneğin hazırı temin edip verme gibi bir görevi yoktur.İtiyaçlı,çalışkan öğrenclerimiz,yaşlı itiyarlarımız ve afetzedelerimiz bunun dışındadır.

Bir de halkımıza anlatamadığımız bir konu var:Dernek Yöneticileri ve üyeleri faaliyetlerinden dolayı kişisel menfaat temin edemezler.Derneğin kurumsal işleyişi ve amacı doğrultusundaki etkinliklerin yürütülmesi için harcamalar yapabilirler.

Bizim insanımız Dernekçiliği,yaşlı insanların boş vakitlerini değerlendirdiği;bir faaliyet olarak algılıyor.Öyle olsa bile insanlar yaşlandıkça yalnızlık sendromu (sıkıntı) yaşarlar.Yalnızlıklarını gidermek için de olsa derneklere üye olmalıdırlar.

Her yaş kesiminin,her meslek grubunun (topluluk) hedfledikleri amaçlarını gerçekleştirmek ve ortak sorunlarını çözmek için Sivil Toplum Kuruluşu olan Dernekleri kurmalıdır veya kurulu olan derneklerden birine değil birkaçına üye olmalıdır.Yaşlı insanlarımızın yalnızlıklarını gidermek için dernekler de bir fırsattır.Bir kenarda içine kapanmış kendi kaderine terkedilmiş gibi beklememeleri gerekir.Büyükler birbirleriyle,gençlerle anılarını paylaşabilirler.Böylece geleneksel kültürümüzü de kuşaktan kuşağa aktarabilirler.Dernekler zaman öldürme yeri değildir.Zaman, bir süreçtir.Biz ne yaparsak onu kaydeder.İyi veya kötü değerlendirmek bizim elimizdedir.Aynı zaman da zaman kişinin yaşam sayacıdır.Hareketsiz yaşayarak zamanı değil kendimizi öldürürüz de farkında olmayız.

Değerli Hemşehrilerim, Sorkunluları yanımızda görmek biz SorkunDer Yöneticilerinin çalışma şevkini artırıyor.Benim bir tek ricam var insanlarımızdan:Tanyeri ağarırken ne olduğu belli olmayan bir karaltı gibi sessiz sedasız durmayalaım.Güneş ışıttıkca yüzleri gülen kişiler olarak birbirimiz tanyalım. Sıladakilerle gurbettekileri etkinliklerimizde buluşturalım.

İnsanlarımızla,harcı sevgi-güven-dostluk olan gönül köprüleri kuralım.Suyun iki yakasındakilerle hoş muhabbetler edelim.Sevincimizi acımızı birbirimize pay edelim.Olumsuzluklardan değil,olumlulardan dostluklar kuralım.
Yayla Şenlikleri bu bakımdan büyük fırsatlardır.

Sivil Toplum Kuruluşlarında (STK) gönüllü bir çalışan olarak herkesi saygıyla selamlıyorum.

Hüseyin Çetin,SorkunDer Başkanı
2
Haberler / BOZKIR SEVDASI
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Nisan 11, 2019, 22:27:08 »
Bu Sevda Başka Sevdaya Benzemez
Mecnun , Leyla için çöllere düşmüş,Kerem nâra yanmış Aslı uğruna, Ferhat günlerce külünkle dağı taşı yere indirmiş Şirin için….. Ama hiç birisi bu sevdaya benzemez; Sevdanın adı vatan , sevdanın adı Bozkır .Ta uzaklarda da olsa insan adını duyunca bir sıcaklık kaynıyor sol yanında ılgıt, ılgıt ve farkına varmadan habersizce gözlerini terk ediyor iki damla.Bir resmiyle karşılaşsa gurbette ,televizyonların birinde bir haber duysa heyecanlanıyorsun .Gözlerin parlıyor yıllardır görmediğin bir dostuna kavuşmuşçasına. Her şeyde olduğu gibi bu sevdaya düşmeyen bu sevdayı anlamaz,yaşamak gerek anlamak için.yanmak gerek ,burnunun direği sızlamalı ki anlayasın..Evet Bozkırda yaşayan Bozkırlı yalnızlığın,yabanlığın ne olduğunu hiç tatmadı ki,kahvelerde tanıdık bir yüz aramadı ki ,konuşacak dertleşecek.bir sıkıntısını bölüşecek.Aşağı kahvede sıkıldıysa yukarı kahveye gitti .Akşama kadar pişpirik oynadı, okey oynadı,muhabbetin adı bile oyun oldu.Akşamın nasıl olduğunu bile anlamadı.Ne bilsin Bozkırın ne anlama geldiğini göz gözü görmeyen duman içindeki kahvede.Bir derdi olduğunda, çocuğu hastalandığında komşuyu çağırdı hemen yanı başında. Çaresizliğin yalnızlığın acısını hiç tatmadı ki.Bozkırda olmanın tadını hazzını anlayabilsin.Taşının toprağının bir hazine değerinde olduğunun bilincine varıp O’nun üzerine titresin.Ne zaman gurbete düşse ta uzak diyarlar gitse işte o zaman sevdasıyla yüreği yanmaya başlıyor o zaman anlıyor Bozkırın ne demek olduğunu.O yağmur yağdığında kokan toprak kokusunu ciğerlerine çekmenin insana verdiği mutluluğu.Köprü başında durup saatlerce Çarşambanın kışın hırçın dalgalarını seyretmenin , yazın dingin mırıltılarını dinleyerek.dalıp gitmenin verdiği dinginliği.Ama heyhat! hicran oku yüreğe çoktan saplanmıştır artık,ekmek başka yerde, Bozkır başka yerdedir.Sevda ateşiyle yanar durur yürek.Bu sevdanın başka bir sevdaya benzemediği işte o zaman anlaşılır. Diyorum ki bu sevda yüreğimiz de bitmesin, diyorum ki uzaklara gitmeden bu sevda yüreğimizde yer etsin ki ,Bozkırlı Bozkır’ına hasret gitmesin.Ve soralım kendimize Bozkır için ne yaptık ne yapabiliriz. Selam olsun Bozkır sevdalısı yüreklere .Selâm olsun Bozkırlı olmanın anlamını bilenlere.
Celal ÜNAL
3
Haberler / BOZKIR, KUŞLARA BAK KUŞLARA
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Nisan 08, 2019, 17:36:00 »
Konya’nın Bozkır ilçesinde çekimleri devam eden filmde, Bozkır’ın eşsiz doğal güzellikleri de beyazperdeye yansıtılıyor.
Film hakkında bilgi veren yapımcı-yönetmen Mehmet Tanrısever, Anadolu insanının mertliğini ve kahramanlığını vurgulamak istediklerini söylüyor. Günümüzde insanların ihtiyaçlarının giderek arttığını, buna rağmen mertlik ve cömertlik gibi özelliklerin azaldığını kaydeden Tanrısever, ‘Bazı insani değerlerin yeniden hatırlanmasında fayda var. Filmimi böyle bir amaca hizmet etmeyi hedefliyor’ diye konuşuyor.

Bir kısmı da Sorkun ve Kızılçal/Sugözünde çekilmişti.

KONSİAD’dan duyuru:

Yönetmenliğini Hemşehrimiz Mehmet Tanrısever’in Yaptığı Bozkır, Kuşlara Bak Kuşlara Filminin 14 Nisan Pazar Günü Saat:17.00′da Tim Show Center’da ki Özel Gösterimine Tüm Üyelerimiz Davetlidir. Adres: Büyükdere Cd. Derbent Mevkii (Darüşşafaka Kampüsü Yanı) Maslak-Sarıyer. İrt:5383324942 B021

Hazırlayan:Hu Hüseyin Çetin/SorkunDer Başkanı
4
Haberler / KARABACAKLAR SU DEĞİRMENİ
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Nisan 08, 2019, 10:24:15 »
Dede Yadiğarı Karabacaklar Su değirmenini, Dedem Süleyman Karabacak torunu olarak torunlarımı büyük bir keyifle gezdirdim. Çocukluğumdaki anıları yeniden hatırladım.
Şu an değirmeni işleten 4. Kuşak Süleyman Karabacak'a bu mirası yaşattığı ve gelen misafirlere geleneksel ikramları için teşekkür ederim. Ziyaretçilerin sıcak tahinin tadına bakmalarını tavsiye ederim.
Hüseyin Çetin/SorkunDer Başkanı
5
Haberler / KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN İSTEKLER
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Mart 24, 2019, 13:06:54 »
KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN:
Konya'ya "Sivil Toplum Merkezi / Yerleşkesi" istiyoruz."
SORKUNDER
Yaylaları bağlayan Bozkır - Alacabel bağlantı yolunun alfaslt yapılmasını istiyoruz.
SORKUNDER
Bozkır-Çağlayan-Dereköy-Sorkun-Karacahisar dan geçecek Çarşamba/Uluçay güzergahına BELEDİYE OTOBÜSÜ istiyoruz.
SORKUNDER
Hazırlayan: Hüseyin Çetin/SorkunDer Başkanı
6
Haberler / TOROSLARIN DOMUZ SORUNU
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Mart 18, 2019, 21:34:38 »
TOROSLARIN DOMUZ SORUNU

Mithat ARI, Bozkır Küçükhisarlık Mahallesi (Köyü) Mustafa Kızılkaya, Bozkır Çağlayanlılar Derneği Başkanı
Zeki Kıvrak, Konya Hadimliler Derneği Başkanı Mustafa Orhan, Hadim Kırsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı
Hüseyin Çetin, SorkunDer Başkanı olarak Konya İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Fevzi Tosun’u ziyaret ettik. Aşağıdaki yazı konularını birlikte irdeledik. Her zaman olduğu gibi mevzuatlara takıldık. Fevzi Bey’in yönlendirmesi ile Avcılık Ve Yaban Hayatı Şube Müdürü  Musa Çelik’i ziyaret ettik. Burda da domuz avcılığı ile ilgili mevzuatları irdeledik. Musa Bey daha sonra Avcılık ve Yaban Hayatı Bölge Müdürü Mustafa Tuğrul Şahin Bey’le hep birlikte konuyu enine boyuna irdeledik. En sonunda Valiliğin Özel İdare desteği ile köylülere kuyruk başı avlama günlerinde beşer adet avlanabilmesinde karar verildi.  Bölge Müdürü,  durumu İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğüne ileteceklerini belirtti.  Valilik bu başvurumuzu olumlu bulursa köylüler hem para kazanacak hem de domuz zararlılarından biraz olsun kurtulacaklar.

Hazırlayan: Hüseyin Çetin, Sorkun Kasabası Kalkınma Ve Dayanışma Derneği/SorkunDer Başkanı


TOROSLARIN DOMUZ SORUNU

Bozkır’ın, Hadim’ in sorunları bilindiği gibi çoktur. Tümünü birden anlatmaya çalışmak yanlış olur. Genel olarak ele almak yerine önem sırasına göre ele alıp, çözüm yollarını değerlendirmek yerinde olur diye düşündüm. Bu amaçla başlıktaki sorunu yazmayı uygun buldum. Bozkır, Hadim ve çevresinde görüp, izleyip, dinlediğim bir soruna değinip bazı önerilerde bulunacağım. Yaz aylarında kendi köyüm (mahallem) Bozkır Küçükhisarlık ve Hisarlık, Yelbeyi, Taşbaşı, Tepelice, Dereiçi (Gederet), Söğüt, Üçpınar, Işıklar, Yazdamı, Ulupınar mahallerine uğradım. İnsanlarımızla sohbet ettim. Dağları, bahçeleri , ormanları gezdim.Bozkır merkezde ‘’cuma pazarı’’ günleri eski dostlarla sohbet ettim. Sorunlardan söz edip konuştuk. Gözlemlerimde, sohbetlerimde, yakınmalarda ortak sorunlar ortaya çıktı. En önemli sorun olarak karşımıza ‘’Domuz’’ çıktı. Neden ekip biçmiyorsunuz sorusuna ‘’domuzla başa çıkamı- yoruz’’ oldu. Hadim ve çevresindeki yerleşim yerlerinde de bu sorunun ‘bıkkınlık’ derecede olduğunu gördüm. Domuz hakkında bilgilerimi, araştırmalarımı, incelemelerimi birleştirince aşağıdaki ayrıntı-lar ortaya çıktı. Domuz: Çift tırnaklı 20-30 yıl yaşayabilen bir hayvandır. İyi bir bitki örtüsüne sahip her türlü ortam ve iklimde yaşayabiliyor. Yayvan yapraklı ormanlık alanları seviyorlar. Su kenarları, sık çalılıklarla kaplı meralıklarda yaşıyorlar. Sürüler halinde geceleri dolaşıp, gündüzleri gölgeliklerde yatıyorlar. Sık sık yer değiştirip, bir gecede 5-20 km. çevreyi dolaşabiliyorlar.115 günlük bir gebelikten sonra 4-12 yavru doğurabiliyorlar. Yavruladıkları ve anaçlar kısa sürede gebe kalıp yavrulayabiliyorlar. Hem ot obur, hem et oburdurlar. Meyve-sebze, sürüngenler, solucanlar, böcekler kısaca ne bulurlarsa yiyorlar. Bozkır ve Hadim çevresi domuzların yaşaması ve beslenmesi için gerekli şartlara çok uygun duruma gelmiş. Bu yüzden de domuzlar bölgemizde aşırı çoğalmışlar. Yaşama ortamları ve beslendiği yiyecekler belirtildiği gibi olunca, domuz sayısı artmış. Bölgede tarımın da yapılması mümkün olmamış. Tarım yapılamayıp, bir şeyler üretilemeyince bölge insanı sıkıntıya düşmüş görünüyor. Belirtilen bu büyük sorun çözülemez değildir. Ortak hareket edilip mücadele edilirse kısa sürede insanları sıkıntıya sokan bu sorun halledilir kanaatindeyim. Aşağıda belirteceğim önerilerin hayata geçirilip, başarı elde edilmesi zor olmasa gerek. Yaban domuzlarının en büyük yok edicisi, düşmanı insandır. Bölgede nüfus düşmüş, yaşayan insan sayısı nerede ise yok denecek kadardır. Nüfus azalınca tarım,
hayvancılık vb. yapan da azalmış. Bölgede bitki örtüsü gözle görülür şekilde sıklaşmış. Bu hayvanların düşmanları olan tilkiler ve kurtlar (Domuzların yavrularını çalıp yerler) yok olunca, ortam tam domuzların yaşayacağı yerler olmuş. Bölge tamamen onlara kalmış. İlgili bakanlıklar bölgeye, yaban domuzları ile mücadele amacıyla kurt salmış. Salınan bu kurtlar domuzları avlayacağına daha kolay av olarak; koyun, keçi, eşek, at, inek, öküz gibi evcil hayvanlara saldırmaya başlamışlar. Saldırmakla kalmayıp hayvanları öldürmüş, parça-lamışlar. İnsanlar bu yönden de mağdur olmuşlar. Bozkır ve Hadim bölgesi, bu hayvanlardan arındırılmadıkça tarım yapılamayacak duruma gelmiş. Ekip dikebilenler tarlasını, bahçesini, bağını, bostanını tel örgü ile çevirmek zorunda kalmış. Tel örgü ile ne kadar arazi çevrilebilip, ne kadar tarım yapılabilir?.. Başkaları tarafından çözüm bulunmadığına göre iş başa düşmektedir. Mahalle (köy) muhtarları, belediye başkanları, ilçelerin yöneticileri, sivil toplum örgütleri (dernekler), meslek odaları (öncelikle ziraat odaları), avcılar ve atıcılar derneği, ilçelerin tarım müdürlükleri vb. toplanıp çözüm yolları araştırmalı ve bulmalıdırlar. Asli görevlerinden en önemlisi de bu olsa gerek. Bence; mücadele yolları ve yöntemleri şunlar olabilir : 1-Bölgesel av festivali düzenleme: Belirtilen tüzel ve kamu kuruluşları iş birliği yaparak, ilgili bakanlıktan izin alınabilir. Adı belirtilen festival; ülke geneli ve uluslararası olabilir. İnternet ve av organizasyon acentaları ile işbirliği yapılarak gerekli duyurular yapılabilir. Katılımcılar-dan belirlenen belli bir ücret bile alınabilir. ‘’Dağın taşı ile dağın kuşu avlanmış olur.’’ Devlet eliyle bu tür av festivalleri yapılmaktadır. Çeşitli kolaylıklar sağlanmaktadır. Ayrıca avlanan yaban domuzları ilgili domuz mezbahaneleri ile temasa geçilerek satılıp değerlendirilebilir. (Manavgat’ta bir domuz üretme çiftliği ve mezbahane var. Orada çalışan bir hemşehrimizle 4 sene önce kilosunun kaçak olarak yerinden 8 liraya aldıklarını söylemişti. Eti kaliteli olduğundan tercih ediliyormuş.) Düzenlenen festival geleneksel hale getirilebilir. 2-Bozkır ve Hadim bölgesi tatil yöresi haline gelmiş. Bölgede yaşayan nüfus azalmış. Ekilmeyip, tarım yapılmayan arazi çoğalmış. Bölge hayvancılığa elverişli hale gelmiş. Hayvancılık teşvik edilip, gerekli destek verilirse dağlar hayvanlarla dolar. Dağların dolması domuzların yaşam alanlarını daraltır. Üreyip çoğalmaları zorlaşır. Böylece hem insanlara gelir kapısı açılmış olur, hem de domuz sorunu çözülmüş, halledilmiş olur.
İlgililerin duyarlı olacağı umuduyla saygılar sunarız. 18.03.2019

Mithat ARI, Bozkır Küçükhisarlık Mahallesi (Köyü)

Mustafa Kızılkaya, Bozkır Çağlayanlılar Derneği Başkanı

Zeki Kıvrak,Konya Hadimliler Derneği Başkanı

Mustafa Orhan,Hadim Kırsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı

Hüseyin Çetin,SorkunDer Başkanı


http://sorkunder.com/toroslarin-domuz-sorunu.html#comments
7
Haberler / KONYA'YA SİVİL TOPLUM YERLEŞKESİ İSTİYORUZ
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Mart 16, 2019, 19:57:44 »
KONYA'YA SİVİL TOPLUM YERLEŞKESİ İSTİYORUZ !
‘’Sivil Toplum Yerleşkesi’’ İstiyoruz! . . .
Eski Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır’ın öncülüğünde Konya’da yapılan Sivil Toplu Kuruluşları ile yapılan ‘’Diyalog Toplantısı’’nda yaptığım kısa konuşmada: Tüm kültürlerin bir arada buluşacağı bir ‘’Sivil Toplum Yerleşkesi’’nin Konya’da yapılması önerim; toplantıya katılan tüm sivil toplum kuruluşları temsilcileri tarafından kuvvetli bir alkışla desteklenmişti.
Yerel seçimlerde Konya’yı yönetmeye talip olan büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarımızın vaatlerinde bu öneriye yer vermediklerini fark ettim. Verenler varsa da gönülden teşekkür ederiz.
Değerli adaylar, gönüller şehri Konya’ya; Mevlana’nın:  Gel… gel ne olursan ol, gel! İster kafir, ister mecusi ister putperest ol, gel! Bizim dergahımız ümitsizlik dergahı değildir. Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel!’’ sözüne uygun bir ‘’Sivil Toplum Yerleşkesi’’ yapılmasını gönülden istiyoruz.
Önerimizi dikkate alacak adaylara şimdiden teşekkür eder başarılar dileriz.
https://www.youtube.com/watch?v=BTswpkYCCTw&list=FLEgZxlcUoN3JFidQOYGcyZA&index=9
Hüseyin Çetin
Sorkun Kasabası Kalkınma Ve Dayanışma Derneği Başkanı
8
Haberler / YEREL SEÇİM/2019
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Mart 13, 2019, 08:06:23 »
Değerli Yurdum insanı,
2019 yerel seçimlerini ve gelecekteki tüm seçimleri iyi değerlendirelim.
Seçimlerde siyasiler için akrabalarımızla komşularımızla ilişkilerimizi bozma yanlışına düşmeyelim. Seçim biter siyasiler çekilir gider bizler yine baş başa kalırız. Bayramlarımızı, düğünümüzü birlikte yapacağız. Cenazemizi birlikte kaldıracağız. Onun için kırgınlıklara meydan vermeyelim.
Seçimler, vatandaşlar için siyasileri sorgulama zamanıdır. Köyümüz için neler istedik neler yapıldı veya neler yapılmadı.  Medeni ölçüler içerisinde sorunlarımızı irdeleyelim.
Köyümüzü ziyarete gelecek siyasilere, başlıca şu soruları yöneltebiliriz:
1-Büyükşehir Yasasının geçiş süreci 2019 yılı itibariyle sona erdi. Mahallemize getireceği yükümlülükler nelerdir? Emlak vergileri, yapı ruhsatları v.b.
2-Hastalarımızı alacak ambulansın, yangınımızı söndürecek itfaiye aracının, cenazemizi alacak cenaze arabasının, samanımızı, eşyalarımızı getirecek araçların geçeceği sokak yollarının büyük bir kısmı yapılmamıştır.
3- İçme suyumuza zaman zaman sel suyu karışıyor. Hanpınarı içme suyundan tüm hat boyundaki köylere su verilmiş bir tek Sorkun’a verilmemiştir. Su akar sorkunlu bakar misali!
4- Sorkun, su kaynakları en çok olan köylerin başında gelir. Tarım için ‘’Damla Suyu Projesi’’yapılalı  on yıl olmuş. Proje eksikleri giderilmediği için büyük oranda atıl duruma düşmüştür. Proje iyi uygulanmadığı içinde sulu köy susuzluk çekmektedir.
5-Köy halkının nişan, düğün ve diğer sosyal faaliyetlerini yapabileceği ‘’Köy Konağı’’ yoktur.
6-Büyükşehir merkezlerindeki gibi emeklilerin de yararlanabileceği toplu taşıma araçları tahsis edilmelidir. Kamu görevi yapan dolmuşlar düzenlenen tarifelere uymalıdır.
7-Tarımın ve hayvancılığın, özellikle organik tarım teşvik edilerek destek verilmelidir.
Daha birçok istekler sıralanabilir. Yeter ki verilen sözler tutulsun.
Seçimler dolayısıyla köyümüzü ziyaret gelen siyasilere, ‘’büyükşehir yasasının ‘’  ilçe ve büyükşehir belediye başkanlarını seçmek olmadığının hatırlatılmasında büyük yarar olduğuna inanıyorum.
Bu seçimlerin köyümüze, ilçemize, ilimize ve tüm ülkemize hayırlı hizmetlere vesile olmasını temenni ederim.
http://sorkunder.com/yerel-secim2019.html
Hüseyin Çetin
Sorkun Kasabası Kalkınma Ve Dayanışma Derneği Başkanı

9
Haberler / VEFA BORCU
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Ocak 25, 2019, 14:40:42 »
SorkunDer bir gönül birlikteliğidir.
Doğduğumuz topraklara bir vefa borcudur.
Aylık Söyleşi Toplantılarına katılın haslet duyduğumuz güzellikleri paylaşalım.
Tarihi: 27.01.2018 Pazar günü Saat:14.oo de
Yer    : Bozkır Ve Çevresi Dernekleri Federasyonu
Hüseyin Çetin
SORKUNDER YÖNETİM KURULU BAŞKANI
10
Haberler / OLGUNLUĞUN KIYMETLİ ZAMANI
« Son İleti Gönderen: SorkunDer Başkanı Ocak 08, 2019, 09:28:17 »
Olgunluğun Kıymetli Zamanı

Olgunluk tezahür etmeye başladığında,

Yıllarımı saydım ve bundan sonra, yaşadığımdan çok daha az zamanım kaldığını keşfettim.

Kendimi, bir şekerleme paketi kazanmış küçük bir çocuk gibi hissediyordum: Önce büyük bir zevkle ve iştahla yedim, ama azalmaya başladıklarını bir kez hissedince, şimdi teker teker, tadını çıkararak yiyorum.

Artık yasaların, kuralların, uygulamaların ve yönetmeliklerin tartışılıp durduğu ve hiçbir işe yaramayacağını bildiğim sonsuz toplantılara ayıracak zamanım yok.

Takvim yaşlarına rağmen hâlâ büyümeyen aptal insanlara destek olmak için de zamanım yok.

Vasatlıkla uğraşmak için de zaman ayıramam.

Şişmiş egoların bulunduğu toplantılara katılmayı hiç istemiyorum.

Artık dalaverecilere ve çıkarcılara tahammül etmiyorum.

Başarılı olmuş insanların yerine geçmeye can atan, onlara ve eserlerine zarar vermeye çalışan şu kıskanç insanlara hiç tahammülüm kalmadı.

Üst düzey bir makam için yapılan kavgaların kötü sonuçlarına tanık olmaktan nefret ediyorum.

İnsanlar içeriğe değil, sadece başlıklara bakar oldular.

Benim zamanım ise, başlıklarla uğraşmayacak kadar değerli artık.

Öz’ü istiyorum, ruhumun acelesi var. Pakette şimdi daha da az şekerleme kaldı..

İnsan onurunu ve gerçekleri savunan, sorumluluktan kaçmayan, başarılarından dolayı şişinmeyen, kendi yanlışlarına gülebilen, vaktinden önce “oldum” demeyen, insan olmayı anlamış insanlarla yaşamak istiyorum.

Asıl olan, yaşamı (yaşamak için) değerli kılmış eylemlerinizdir.

Yaşamın sert darbelerinden yumuşak bir ruh ile çıkmayı başarabilmiş ve başkalarının yüreğine dokunabilen insanlarla çevrili olmak istiyorum.

Evet, olgunluğun bana getireceği o doluluğu yaşamak için acelem var.

Elimde kalan tek bir şekerlemeyi bile yitirmek istemem.

Şimdiye kadar yediklerimin hepsinden çok daha nefis olacaklar.

Amacım, sevdiklerim ve vicdanımla barış içinde ve yaşamdan da tatminkâr olmaktır.

Umarım sizin için de aynısı olur, çünkü her hâlukarda oraya varacaksınız..

……………………………………..

Mário Raul de Morais Andrade, “Olgunluğun Kıymetli Zamanı”,
Sayfa: [1] 2 3 ... 10